Ana Sayfa » 2012 » Mayıs

Aylık Arşiv: Mayıs 2012

Mayıs ayında piyasa geriledi

Altın piyasasında gerçekleşen rakamlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Piyasaların nabzını tutmak ve gelişmeleri yakından takip etmek için altın yorumları bölümümüzü ziyaret etmenizi öneririz.

Aşağıdaki tabloda yer alan veriler İstanbul Altın Borsası tarafından sağlanan verilerdir.

Kaynak:Troy Kıymetli Madenler

Dolar fiyatı bugün şu saat (16:07) itibariyle 1.8584 liradan işlem görürken altının onsu 1564 dolardan yukarı yönlü seyrini sürdürmektedir.

Ancak altında bu ay itibariyle son yılların en düşük seviyeleri ve en dramatik düşüşleri ay sonu itibariyle gerçekleşmek üzere…

Haziran ayının altın yatırımcısına kazanç getirmesi dileğiyle….

 

Serbest piyasada gün sonu

31 mayıs altın yroumu

31 mayıs altın yroumu

Gün sonunda altın fiyatları yine başladığı noktada durmakta. Gün içerisinde baya bir hareketli seyir izleyen sarı madende gün sonunda tekrar yükseliş gözlendi.

Peki bu düşüşü tetikleyen temel etmen neydi?

Sarı madenin onsundaki dalgalanma neden kaynaklandı?

Düşüşün temel sebeni Euro bölgesindeki sorunlar olduğunu ifade edebiliriz. Genel anlamda emtia fiyatları bu sorundan derinden etkilenmekteler.

Gün sonunda serbest piyasada altının kilosu 49.360 olarak gerçekleşirken gümüş cephesinde ise ons 27.58’den günü kapatmış oldu.

Altın çeşitlerine gelince;

Öncelikle gram altın 91,82 liradan günü tamamladı. Çeyrek altında fiyat 150 lira olarak gerçekleşti.

31 Mayıs altın yorumu için sabah analizimi takip etmenizi öneririz.

 

30 Mayıs sarı maden yorumu

30 mayıs altın yorumuSarı maden dün itibariyle düşüşe devam etti. Açıklanan verilerin düşük gelmesi nedeniyle yaşanan düşüşlerin nereye kadar süreceği merak konusu.
Yatırımcıları aydınlatabilmek için uzman yorumlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Turkish Yatırım tarafından hazırlanan yorumu paylaşıyoruz.

Altının onsu şu dakikalarda (TSİ:09:22 )1551 dolardan işlem görmektedir.

Altın fiyatlarındaki düşüş dün de devam etti. Avrupa’da açıklanan verilerin beklentilerin altında gelmesinin ardından
düşüşe geçen altın fiyatları daha sonra ABD’de konut piyasasının istikrar kazanmakta olduğunu gösteren verinin de etkisiyle 1583 dolar seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra ABD tüketici güveninin son 4 ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren veri sonrasında yatırımcılar güvenli liman olan dolar sığındı.

Doların değer kazanmaya başlamasının ardından altın fiyatları 1545 dolar seviyesine kadar gevşedi. Bugün ABD bekleyen ev satışları verisi piyasalarda etkili olabilir. Altın fiyatları 1555 dolar seviyesinin altında kaldığı sürece düşüşünü devam ettirebilir ve 1527 dolar seviyesine kadar gevşeme görülebilir.1555 dolar seviyesinin üzerinde 1570 dolar seviyesi hedef olacaktır.

Destek : 1545, 1539, 1533 ve 1527 dolar
Direnç : 1555, 1561, 1570 ve 1578 dolar

Kaynak: www.turkborsa.net

Altın bir ileri bir geri

Bugünkü altın yorumuAltın günü yine başlıkta da belirttiğimiz gibi ileri- geri hareketlerle günü tamamladı. Sabahki analizimizde de belirttiğimiz gibi bugün ABD’ piyasalarının kapalı olması nedeniyle zaten ciddi anlamda bir hareketlilik beklenmiyordu.
Günü kısaca özetlersek;
Altının onsu 1574 dolar seviyelerinden günü kapattı ve gram/tl bazında 93 lira’yı aşamadığın görmekteyiz.
Yunanistan seçim anketlerinde kurtarma paketini destekleyen partilerin önde çıkması, Euro’yu yukarı taşırken dolar değer kaybetti. Bu değer kaybı altına yaradı ve altın yukarı yönlü hareketine devam etti.
Altının kilosu günü 50.400 den kapattı.
Gümüş cephesinde ise rakamlar şu şekilde:
Gümüşün gramı 1,56 liradan alıcı bulurken, gümüşün onsu 28,39’dan işlem gördü.
Serbest piyasada çeyrek altın 152.45 liradan günü tamamladı.

Fiyatlar 1600 sınırını ve özellikle 1621 direncini kırarsa sarı madende yön yukarı doğru dönmüştür denebilir, ancak acele etmemek ve her zaman olduğu gibi gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var.

Kaynak:www.altininfiyati.net

Sarı madende bugünkü beklentiler

Geçtiğimiz hafta bir inip bir çıkan altın fiyatları bu haftaya nasıl girecek?
Ons bazında bir yükseliş gözlenmekte. Bugün ABD’de piyasaların kapalı olması fiyatların durağan seyretmesine sebep olabilir.

Sarı maden yorumları ve piyasa analizlerini sizlere sunmaya devam ediyoruz:

Altın fiyatları Cuma gününü yükselişle kapattı. Gün içinde en düşük 1551 dolar seviyesini gören altın fiyatları sabah saatlerinde Almanya’dan gelen güven endeksi verisinin etkisiyle doların değer kaybetmesinin ardından yükselişe geçti. Daha sonra Moody’sin İsveç’in kredi notunu indirdiği haberlerinin ardından dolar endeksinin son 20 ayın zirvesine çıkması altın fiyatlarının 1551 dolar seviyesine kadar gevşemesine neden oldu.

Ayrıca ABD’de Michigan Güven endeksinin son 5 yılın en yüksek seviyesine yükselmesi de doların değer kazanmasında etkili oldu. Sonrasında İspanya’da bankacılık sistemine dair endişelerin artması yatırımcıların altına yönelmesine neden

(daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa