Ana Sayfa » 2012 » Temmuz

Aylık Arşiv: Temmuz 2012

Çeyrek altın bugün kaç lira? GÜNCEL

Bugünkü çeyrek altın fiyatı serbest piyasada ve kapalı çarşıda aşağıdaki rakamlardan alıcı bulmaktadır.Küçük altın olarak  da isimlendirilen çeyrek altın, yaz döneminde en çok tüketilen altın çeşidi olarak göze batmaktadır.

 

Çeyrek altın fiyatları, 16.6.2021-14:59 tarih ve saati itibariyle çeyrek altın alış fiyatı 287.5200 liradan ve çeyrek altın satış fiyatı da 323.0000 liradan işlem görmektedir. Çeyrek altın alış ve satış arasında tam olarak 35.48 liralık bir fark söz konusudur.

Bugünkü Çeyrek Altın Fiyatı
Son Güncelleme ALIŞ SATIŞ
16.6.2021-14:59
287.5200 323.0000

Serbest piyasada çeyrek altın aşağıdaki bağlantıda yer alan fiyatlardan işlem görmektedir. Günlük altın fiyatları ve piyasalardaki gelişmeleri takip etmek için sitemizi günlük olarak incelemenizi öneririz.

Altın çeşitlerini birbirine çevirebileceğiniz Altın Çevirici bölümümüz, sağ taraftaki bölümde yer almaktadır.

Serbest Piyasa Çeyrek Altın Fiyatları

FED yolun sonunda,QE3 kaçınılmaz

Altın fiyatlarında Q3 beklentisi

Altın fiyatlarında Q3 beklentisi

Son dönemde piyasaları etkileyen Parasal Genişleme dedikoduları ile ilgili söylentiler gün geçtikçe artmakta ve bunların artık bir söylentiden öteye geçtiği gözlenmektedir.

FED için yolun sonuna gelindiğini ifade eden Michael Feroli, artık her yolun kaçınılmaz olarak deneneceğini ifade etti. Bu açıdan bakıldığında Q3 kararı kesin gibi görünmekle beraber bu kararın Ağustos 2012 ayında alınmayabileceği, ,eylül 2012 ye de kalabileceği konuşulmaktadır.

Bu haberlerin yayılmasıyla birlikte altın fiyatlarında bir miktar gerileme olsa da aradaki 1 aylık sürenin uzun vadeli yatırımcı için pek de bir anlam ifade etmediği ortadadır.

Konu hakkında yazılmış olan analizi sizlere sunuyoruz:

Fed Başkanı Ben Bernanke, kısa vadeli borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek ve ABD’nin büyümesini desteklemek üzere Fed’in banka rezervleri için ödediği faizi düşürebilir.

17 Temmuz’da Kongre’ye sunum yapan Bernanke, 3  yıldan bu yana yüzde 8’in üzerinde seyreden işsizlik  oranını düşürmek için yüzde 0.25’te seyreden mevcut politika faizini indirmenin Fed’in uygulayabileceği parasal gevşeme (daha&helliip;)

Altın fiyatlarında son durum

Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Altının onsu an itibariyle(TSİ-13:30)1624 doları geçmiş durumda. Serbest piyasada altının gramı 94 lirayı aştı ve 95 lirayı zorlamakta.

Q3 beklentisiyle yükselen altının yükselişi nereye kadar sürer?

Altın piyasasındaki gelişmeler ve beklentileri anlık olarak sizlere aktarmayı sürdürüyoruz. gün içerisinde altının yatırımcısına kazancı gün ortası itibariyle yarım puanı geçti. Güne 1000 lira ile başlayan bir altın yatırımcısı şu saat itibariyle  yaklaşık 7 lira kazanmış durumda.

Dolar cephesinde ise kazanç 0.44 puanda devam ediyor. Güne 1000 liralık dolarla başlayan bir yatırımcı gün ortasında 3 lira kazanmış durumda.

IMKB cephesinde yeni rekor denemeleri gözlenmektedir. Borsa 64 bin sınırını zorlamakta. Serbest piyasada gümüşün gramı 1.56 liradan alıcı bulurken çeyrek altın 155 liradan işlem görmektedir.

 

ABD öncü büyüme verisi analizi

ABD Öncü Büyüme Verisi Yorumu

ABD Öncü Büyüme Verisi Yorumu

Piyasalar yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerek ABD gerekse de Avrupa cephesinden gelen açıklamalar altın fiyatlarını etkiliyor.

Bugün piyasaların beklediği ABD öncü büyüme rakamlarının açıklanması ne anlama gelmektedir ve piyasalar açıklamaya nasıl tepki verir?

Konuyla ilgili yorumu sizlere sunuyoruz:

Bugün ABD Öncü Büyüme rakamlarının açıklanma günü. Önceki büyüme %2.2’den %1.9’a aşağı revize edilmiş durumda. Bugün açıklanacak oran için beklentiler ise %1.5’i gösteriyor.

Bu beklentiler anket sonucu ortaya çıkan rakamlar. Peki başka kaynakları kullanarak beklenti oluşturmamız mümkün mü? Bloomberg ekonomistleri bunu araştırmış ve çok ilginç bir sonuca ulaşmışlar.

Büyüme dediğimizde GSYH’nın büyüme oranından bahsediyoruz. GSYH da üretimin göstergesi olduğuna göre üretimde kullanılan hammaddelerin kullanımına bakabiliriz. Araştırma sonucu ortaya çıkan bilgilere göre kimyasalların %66, petrolün %72, metallerin ise %79 aynı oranda artıp azaldığını görüyoruz GSYH ile. Ama ülkenin ürettiği atık oranına baktığımızda korelasyonun %82 ile en yüksek seviyede olduğunu görüyoruz.

Yani ülkenin ürettiği çöp miktarı %82 oranda büyüme ile doğru oranda hareket ediyor.

(daha&helliip;)

Gümüş piyasasındaki gelişmeler

Altın piyasasında yukarı yönlü hareketlenme var ve altının onsu 1620 dolara yaklaşırken gümüş cephesinde durum nasıl?

Gümüşün onsu 27.70’den satış yaparken gün içi gümüş yorumunu sizlere sunuyoruz:

Bugünkü gümüş yorumu

Bugünkü gümüş yorumu

Gümüş son dönemde sıkıntılı bir grafik çizdi. Son iki yılın dip seviyelerine yakın seyrediyordu. Bunda Altın-Gümüş oranının Altın lehine seyretmesinin de etkisi vardı bir süredir.

Temmuz 24’te gördüğü 26.60 Dolar seviyesi son 1.5 yılın en düşük seviyesi olan 25.90’dan çok da uzak değildi. Sonrasında özellikle Perşembe günü Draghi’nin İngiltere’deki konuşmasının yarattığı olumlu hava ile ay zirvesine doğru tırmandı 3%’ü geçti son 3 günkü getirisi.

Altının çok primli olmasından ve önemli direnç seviyelerinin hemen altında olmasından kaynaklı. Altın-Gümüş oranı bir süre Gümüşün lehine çalışabilir.

Altın’da şuan raporlarımız doğrultusunda Al demekten uzağız. Bu seviyelerde alıcı olmak için güç verici gelişmeler gerekli. Gümüşte de Altın ile aynı doğrultuda bekle düşüncesindeyiz. Altın alımının yanına gümüş eklemenin daha karlı olabileceği zamanlardayız.

Gümüşün avantajı..Altın gumüş rasyosunun yüksekliği ve euro iştahı ile tıpkı euro bazında altındaki gevşeme gibi altın gümüş rasyosunda da gevşeme gelebilir.Bu süreçte altın yatay iken gümüş 0.70 cent ile 1.25 dolar arası kendini (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa