Ana Sayfa » 2012 » Eylül

Aylık Arşiv: Eylül 2012

Çin’in büyüme rakamı altın fiyatlarını olumlu etkiler

çin büyüme rakamları ve altın fiyatları

Çin büyüme rakamları ve altın fiyatları

Altın yatırımcısı altın fiyatlarını etkileyecek olan her hususa kulak kabartmaktadır. Bu verilerden biri de açıklanacak olan Çin verisidir.

Çinden gelecek olan büyüme rakamları  altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Konuyla ilgili analizi sizlere sunuyoruz:

Çin verileri bundan sonra iyi gelecek fısıltısını ortaya atanların yanı sıra Abd vergi arttırım süresini erteleyecek fısıltısı da günboyu dolaştı durdu piyasada.
Biz şimdilik başkanlık seçimi öncesi ve hatta sonrasında daha da alevli tartışılacak olan Abd kısmını bırakalım ve Çin tarafına bakalım..
İddaa şu..Çin’den gelen verilere yönelik güvensizlik daha önce de ortaya atılmıştı.Bugün ise büyüme hedefinin tutturulmaması gibi bir konu Çin’de gündeme gelemez deniliyor.Peki Çin verileri gündeme geldiğinde ,iyi veri gerçekten de iyi olmayacak mı,piyasa buna nasıl tepki verecek?
Konuyu analistimiz Sefa Tosun’a sorduk..
“Çin büyüme rakamı,hükümetin koyduğu hedefin de gerisine düşme tehlikesi yaşıyor.Fakat yönetimde de önemli değişiklikler olacak Çin’de.İnce ayar gelir mi sorusu bugünün gündemi idi.Eğer öyle ya da böyle Çin verileri iyi gelirse bundan dolar olumsuz etkilenir,altın ise faydalanır.Eğer Çin verileri iyi gelecekse,enflasyonun bir sonraki açıklanışında (daha&helliip;)

Erdem BAŞÇI Finans Zirvesinde Konuştu

Son günlerde altın piyasasında hareketli günler geçirmekteyiz. Açıklanan QE3 ile birlikte tırmanışa geçen altın fiyatları gelen kar satışları sonrası gerileme gösterirken Uzak doğudan gelen savaş naraları ve Çinin de aprasal genişlemeye gitmesiyle beraber altın fiyatlarında yeni düşüşler gözlenmeye başladı.

Bugün itibariyle altın fiyatlarındaki kayıp %0.12 seviyelerinde kalırken piyasalar durgun bir günü geride bırakmış oldu.

Sayın Erdem BAŞÇI’nın yaptığı konuşmanın videosu aşağıda yer almaktadır:Bugünkü altın yorumu ve piyasa takvimi

Altın piyasasını bekleyen gelişmeleri ve altın yorumunu sizlere aktarıyoruz. Buıgünkü altın yorumu bölümünde Dövizdestek.com tarafından hazırlanan altın analizini aşağıda bulabilirsiniz.

Hem haftasonu, hem de piyasa açılışı ile beraber Asya seansında oluşan son önemli gelişmeleri sizlerle maddeler halinde paylaşalım;

– Çin de devletin yaptığı son teşvik paketine rağmen henüz ekonomide bir iyileşme gözükmemesi, piyasalarda endişelere sebep oluyor.

– Troika, yani IMF, Avrupa Merkez Bankası ve AB Komisyonu üçlüsünün son yaptığı Yunanistan incelemesine göre, Yunanistan’daki bütçe açığı 20 Milyar EUR ya kadar çıkmış durumda, yani beklentilerin ve önceki konuşulanların çok üzerinde ve olumsuz.

– Avrupa Mali Birliği, ESM (Avrupa İstikrar Fonu) nunun büyüklüğünü 4 katına çıkarma planları yapıyor. Aynı zamanda, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İspanya konusunda yardım paketleri hazırlığında olduğuna dair fısıltılar var.

– Fransa Başbakanı, Yunanistan hakkında; gerekli ayarlamalar için daha fazla zaman olması gerekiyor açıklamasında bulundu.

– Japonya faiz kararı toplantı tutanakları açıklandı.. Fiyatlardaki yavaş yükseliş konusunda endişeler var. (daha&helliip;)

Altın, Japonya ile zirve deniyor

Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket, Japonyadan gelen parasl genişleme kararıyla 1780 doları zorluyor. Bu gün altın fiyatlarında yeni rekor denemeleri görülebilir.

Piyasalar yeşile boyandı ve altın hızlı bir yükseliş trendinin ardından gece boyunda durağan seyrederken BOJ dan yapılan açıklama sonrası tekrar uçuşa geçti.

Parasal gevşeme yarışı hızanıyor… FED’in üçüncü varlık alım programının kararını almasının ardından bir hafta geçti ve Japonya Merkez Bankası BOJ da varlık alım programını arttırdı.

Piyasa beklentisi daha çok önümüzdeki ay için benzer bir hamleydi ama BOJ beklemeden harekete geçmeyi tercih etti ve tahvil alım programını 45 trilyon Yen’den 55 trilyona çıkardı.

Bu 10 trilyonluk alımın yarısı uzun yarısı kısa vadeli tahvillere yönelik olacak. BOJ en son Temmuz’da benzer bir karar almıştı ama o zaman 5 trilyon Yrn ile yetinmişti, yani hamle agresif olarak nitelendirilebilir; tıpkı FED gibi…

BOJ, karara gerekçe olarak global ekonomideki yavaşlamanın Japon ekonomisinin düzelme sürecini durdurmasını (daha&helliip;)

Yeni haftaya başlarken altın piyasası

Yeni haftaya başlarken altın piyasası

Altın Piyasası Yeni Haftaya Nasıl Başlıyor?

Yeni haftaya başlarken Ortadoğuda ısınan havanın haftayı belirgin bir şekilde etkileyeceğini belirtmeliyiz. İran ve İsrail arasındaki gerginliki başta petrol fiyatları olmak üzere tüm yatırım enstrümanlarını etkileyecek.

Hafta sonu ekonomik anlamda piyasaları etkileyecek oldukça az gelişme olurken daha çok jeopolitik gelişmeler etkili oldu.

ABD elçiliklerine karşı saldırılar ve protestolar bir süredir Orta Doğu’yu gergin tutarken esas sıkıntı İsrail-İran cephesinde oldu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın nükleer silah geliştimesine 6-7 ay kaldığını iddia ederek sert mesajlar verdi. İsrail-Obama ilişkisinin de oldukça gergin olduğu haberleri var. Yani İsrail, İran’a karşı önleyici bir saldırı için bastırıyor.

İran ise tehditlere geniş kapsamlı bir askeri tatbikat düzenleyerek cevap verecek. Bu aslında 25 Nato ülkesinin bölgede düzenleyeceği askeri tatbikata da cevap niteliğinde olacak.

İsrail’in yakında harekete geçebileceği gerginliğinin üzerine bir de Çin-Japonya gerginliği eklendi.

İki ülke arasındaki tartışmalı adalar Çin’de büyük protestolara sebep oldu. Binlerce insan Japon elçiliği önünde savaş istediğini haykırırken bazı Japon firmalarının tesislerine saldırılar oldu. Gerginlik, geçtiğimiz günlerde Japon (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa