Ana Sayfa » 2013 » Ocak

Aylık Arşiv: Ocak 2013

Ocak Ayı FOMC Toplantılarının Altın Fiyatlarına Etkisi

ABD Merkez Bankası FED’in para politikası kurulu FOMC bugün 2 günlük toplantısına başlayacak ve para politikası kararını yarın 21.15’te açıklayacak.

Son toplantıda alınan kararlara bir bakalım önce:

*40 milyar dolar mortgage tahvillerinin yanında Twist operasyonunun bitirilip yerine 45 milyar dolarlık hazine tahvili alımına karar verilmiş yani parasal gevşemede bir ileri adım atılmıştı.

*”Faizler 2015 ortasına kadar sıfıra yakın kalacak” söylemi, “faizler işsizlik oranı %6.5’e düşene ya da enflasyon projeksiyonu FED hedefinin %0.5 üstüne (yani %2.5’e) çıkana kadar sıfıra yakın kalacak” ile değişmişti.

Aynı toplantıda ayrıca sonradan tutanakları okuyarak öğrendiğimize göre kurul içinde bir ayrışma yaşanmıştı. Varlık alım programının yıl sonunda önce hatta 2013 ortasından önce bitirilmesini isteyen üyeler vardı. Toplantı tutanaklarının açıklanması sonrası bu sebeple USD rallisi görmüştük.

Yarınki toplantıdan geçen toplantıda alınan kararlarda değişiklik yapmayan bir açıklama metninin çıkacağını düşünüyoruz.

Bunun iki sebebi var:

*Birincisi ekonomik görünümde çok büyük bir değişim olmadı. Olumlu sinyaller daha arttı ama geçtiğimiz yıllarda da ABD ekonomisi güçleniyormuş gibi gösterdikten sonra momentum kaybetti defalarca. Bu yüzden Bernanke, ekonomik toparlanmadan (daha&helliip;)

28 Ocak Altın Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz hafta ALTIN’da düşüş beklentimizi paylaştığımız raporumuzla beraber Döviz Destek platformunda sürekli aşağı fiyatları beklediğimizi üyelerimizle paylaştık. Böylece “ALTIN aldım yandım” durumu yaşanmadı 1695’ten başlayan 40 Dolar’lık düşüş sırasında.

Şimdi ise ALTIN 1655-60 arasındayken tabi ki tüm dikkatler Cuma günü gelecek ABD tarım dışı istihdam değişimi verisinde olacak.

Son raporumuzda ALTIN’ı almak için çok sebep yok yazmıştık. Yani yatırımcılar için başka varlıklar daha cazipken ALTIN tercihinin daha alt sıralara gerilediğini paylaşmıştık. Bu durumda bir değişiklik olmadı. ALTIN düşüş ile birçok fonun ALTIN’dan çıkarak parayı başka yerlere kanalize ettiğini gördük.

Cuma günkü ABD istihdam verileri olur da beklentiden iyi gelirse FED’in parasal gevşeme konusunda erken frene basacağı beklentisi ile yükselecek faizler bu trendi kuvvetlendirir. Bu durumda ALTIN için yeni dipler gelmesi kaçınılmaz duruyor.

Eğer ABD verileri beklentinin aşağısında kalırsa ALTIN için ciddi bir toparlanma beklemek lazım. Cesareti kırılan ALTIN yatırımcıları bu durumda tekrar topa gireceklerdir.

Cuma günü öncesi ALTIN’daki hareketler de tarım-dışı beklentileri ile oldukça korelasyonlu olacak. Çarşamba ve Perşembe günü gelecek ABD verileri Cuma günkü için beklentileri değiştireceği için ALTIN için de hareket getirecek. Özetle iyi veri Dolar pozitif Altın negatif, kötü veri Dolar negatif Altın pozitif ilişkisi devam edecek.

Cuma öncesi ALTIN’da 1672 seviyesi ilk etapta öne çıkan en önemli direnç seviyesi. O seviyeye kadar toparlanma normal karşılanmalı ve üzerine fazla anlam yüklenmemeli diye düşünüyoruz. Üzerinde tutunması ise beklentilerin azalması ile olur.

Kaynak:Dövizdestek.com

Altın fiyatlarında seri düşüşler ne anlama geliyor?

Altın fiyatlarında son yılların en ciddi düşüşleri yaşanıyor. Bu düşüşler yatırımcıları korkuturken altın fiyatlarının nereye kadar ineceğine ilişkin de kaygılar arttırarak devam ediyor.

Altın yorumlarıyla sizlere ışık tutmaya çaba gösteriyoruz. Aşağıda altın fiyatlarının düşüş trendine girmesiyle beraber oluşan atmosferi yorumlayan bir analizi ve akabinde de bugünkü altın fiyatlarında gelinebilecek seviyeleri ve kısa pozisyonlarda nasıl davranılabileceğine ilişkin analizlerin yer aldığı videoyu sizlere sunuyoruz.

ALTIN, 6 hafta üst üste düşüş göstererek son 8 yıldan beri en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi ve 4 Ekim’den beri %8 değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası FED’in varlık alımını genişlettiği son toplantısıyla beraber 1722 gören ALTIN, bizim de eşlik ettiğimiz şekilde sonrasında hemen o akşam gerilemeye başladı. Daha önceki raporlarımızda konunun üzerinde detaylarıyla durmuştuk ama tekrar bir özet geçmek yatırımcılar açısından faydalı olacaktır.

ALTIN parıltısını niye kaybetti? ALTIN’ın iki tane önemli desteği var.  Bunlardan biri volatilite. Piyasadaki dalgalanma, (daha&helliip;)

Yatırım Borsa Yatırım Borsa