Ana Sayfa » Altın Yorumları » 22 temmuz günlük altın fiyatları yorumları

22 temmuz günlük altın fiyatları yorumları

Altın fiyatlarını canlı olarak üst menülerimiz aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporunu sizlere sunuyoruz.

AVRUPA VE ABD’NİN TOPARLANMA ÇABALARI ALTIN‘I BASKI ALTINA ALIYOR

Altın Perşembe günü, Avrupa piyasalarına kadar Euro/dolar paritesine paralel hareket etmesinin ardından gevşemeye başladı. Dolar sert şekilde yükselerek paritenin 1.4140 seviyesine çekilmesine sebep olurken altın’da da baskı oluşturdu. Gün ortasında bir haber merkezi, Avrupa Birliği’nin akıbetini etkileyebilecek toplantı sonuçlarına ulaştı. Açıklanan taslak metne göre ekonomik zorluklar yaşayan ülkeler için kolaylıklar söz konusu. Bölge’nin kurtarma fonu olan EFSF’den Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’e düşük faiz ve daha uzun vadelerle kredi verilmesi söz konusu. Bu gelişmeler sonrasında Birlik’in para biriminde sert yükseliş gözlendi. Parite, 1.4150 seviyesinden seans sonuna doğru hızlı bir şekilde 1.4350 üzerine doğru hareket ederken, altın’da ise satış hakimdi. ABD kanadında ABD’nin gündemi borç tavanının artırılması olduğundan, piyasalar bu konuya dair haberlerle manipüle oldu. FED’in, tersi bir durum için bir plan hazırlığı içinde olduğu haberi hisse senedi piyasaları için umut verici bir gelişme olarak algılandı. Altın, seans sonuna kadar bu baskılar altında gevşemeye devam ederek, en kötü işlem fiyatı olan 1584.18 dolar/ons’u kaydetti. Kapanış 1590.80 dolar/ons’tan yüzde 0.6 kayıp ile gerçekleşti. Euro/dolar paritesi 1.4381 seviyesi ile yüzde 1.16 oranında kazanç elde ederek günü tamamladı.

Bugün Avrupa Bölgesi’nden endüstriyel yeni siparişler bekleniyor.

Perşembe günü İstanbul Altın Borsası’nda önceki güne göre işlem hacmi oldukça artarken altın, ağırlıklı olarak 1600 dolar/ons dolayında işlem gördü. En yüksek 1605 dolar/ons’a ulaşıldı ancak bu seviyede tutunamayan sarı maden kapanışı 1598.50 dolar/ons’tan gerçekleştirdi. Toplamda 1,183 kg altın el değiştirirken gümüş’te 4.7 ton işlem geçti. Gümüş için en iyi işlem fiyatı 40.16 dolar/ons olarak kaydedilirken kapanış yüzde 3’lük değer artışı ile 39.55 dolar/ons oldu. ”

 


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa