Ana Sayfa » Altın Yorumları » 3 kasım 2011 altın analizi

3 kasım 2011 altın analizi

3 kasım 2011 altın piyasası altın fiyatları analizi aşağıda yer almaktadır. Altın fiyatlarındaki gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz:

Dünya genelinde ekonomik büyümenin duraklama seviyelerinde seyrettiğine ve Avrupa’daki borç krizinin hâlâ çözülememiş olduğuna dikkat çeken dünyanın en doğru tahminlerini yapan analistler, geçtiğimiz ay 2008′den bu yana sert düşüş yaşayan altının Mart’a kadar rekor seviyelere tırmanacağını öngördü. Bloomberg’in anketine katılan analistlere göre, New York’ta işlem gören vadeli altın kontratları önümüzdeki yılın ilk çeyreğinin sonlarına doğru yüzde 13 değerlenerek 1950 dolar seviyesine çıkacak.

ETP destekli altın varlıkları, Ekim ayında son 3 ayın en büyük yükselişini kaydetti ve en çok tutulan opsiyonlar da sahiplerine altını 22 Kasım’a kadar 2 bin dolardan alma hakkı tanıyor. Değerli metalin talebi Mayıs ayında, yavaşlayan büyüme ve piyasalardan 7.5 trilyon doların silinmesine yol açan Avrupa’daki borç krizine ilişkin endişelerin etkisiyle hız kazandı.

Sarı maden 1680 dolar seviyesine kadar düştükten sonra tekrar toparlanarak 1745 dolar direncini geçmek istemektedir. Dün 1745 direncini test eden ancak geçmekte başarılı olamayan sarı maden buradan başlattığı satıcılı seyrini 1722 dolar seviyesine kadar sürdürdü. Şuanda da 1732 dolar seviyesinde hareketine devam eden sarı maden için bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması etkili olacaktır.

Özellikle borç krizi nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Avrupa ‘da yapılacak önemli açıklamalar Altın’ın kısa vadeli seyrini de etkileyeceğinden açıklama zamanı sert hareketlerin olması kuvvetlenecektir. 1745 ile 1715 arasında sıkışan sarı maden için 1715 dolar seviyesinin altında 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1701 desteği ve daha önce test ettiği 1680 dolar desteği görülürken, üst tarafta ise 1745 direncinin geçilmesi durumunda fibonacci fan’ın üst noktası olan 1760 ve fibonacci %76,4 düzeltme seviyesi olan 1795 seviyesi hedeflenmek isteyebilir.

altın grafiği

Kaynak: http://www.liderforex.com/


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa