Ana Sayfa » Altın Yorumları » 30.01.2012 emtiada akşam yorumu

30.01.2012 emtiada akşam yorumu

Bugünkü altın fiyatları ve altın analizleri bölümünde altın fiyatlarındaki son durumu ele alan Bloomberg HT akşam analizini sizlere aktarıyoruz.
Gün sonu itibariyle altın fiyatları 1732 dolardan işlem görmüştür.

Altın haftanın ilk işlem gününde gelen satışlarla geriliyor. Bugün Brüksel’de AB liderlerinin görüşmesinden önce euro, dolar karşısında değer yitirdi. Bu ay dolar altı para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 1.2 değer kaybederken spot altın yüzde 10 değerlendi ve Ağustos’tan beri en büyük aylık yükselişi kaydetti.

En büyük metal tüketicisi olan Hindistan’da yüksek fiyatlar ve yerel para birimindeki volatilite nedeniyle altın talebinin Ocak’ta oldukça düşmüş olabileceği belirtiliyor.

Saxo Bank’ta yönetici olan Ole Hansen, “AB zirvesinde yine çok şey söylenecek ancak harekete geçilmeyecek. Bu temelde dolar yükselerek altının kısa vadede düşmesine neden olabilir. Ancak bu durumda bir geri çekilme, satın alma fırsatı olarak görülebilir” dedi.

Spot altının ons fiyatı yüzde 1 düşerek 1,740.02 dolardan işlem gördü. Metal böylece dört gün içinde ilk kez düştü. Nisan teslim altın Comex’te yüzde 0.7 oranında değer yitirdi ve 1,724.20 dolar oldu.

Bloomberg verilerine göre altın ile dolar arasındaki 30 günlük korelasyon eksi 0.53 oldu. Değerin eksi 1 olması ikilinin zıt yönlerde hareket ettiğini gösteriyor.

Kaynak:BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa