Ana Sayfa » Altın Yorumları » ALTIN DAR BANT İÇİNDE YUKARI YÖNDE

ALTIN DAR BANT İÇİNDE YUKARI YÖNDE

Çarşamba günü, önde gelen bankalar ve emeklilik fonlarının destek sözü vermesiyle, Yunanistan’ın borçlarını yeniden yapılandırabileceğine dair inanç artarken, altın, euro, ABD ve Avrupa borsaları yükselişe geçti. Dün itibariyle Almanya’nın 5 yıl vadeli tahvil ihalesi gerçekleşti.

İhalede faiz, bugüne kadar görülen en düşük seviyede gerçekleşirken, ayrıca Bölge’nin lokomotif ülkesine ait fabrika ve yabancı siparişleri de beklentilerin altında kaldı. Gelişmeler sonrasında euro, dolar karşısında değer kaybına uğradı. Paritede günün en düşük seviyesi olan 1.3097 kaydedilirken, sonrasında altın ile birlikte yönünü yukarı çevirdi. Altın gün boyunca dar bantta işlem görse de yüzde 0.6 oranında yükselebildi ve 1685.25 dolar/ons’ta dengelendi. Ham petrolde de ortalama yüzde 1.5 oranında artış gözlendi.

Bugün piyasalar için kritik; Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısı gerçekleşecek ve faiz oranında 25 puan indirime gidilmesi yahut sabit kalması bekleniyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nden Alman Endüstriyel üretim, ABD’den haftalık işsizlik başvuruları, istihdam talepleri, Bloomberg tüketici güveni bekleniyor. İstanbul Altın Borsası’nda işlem gören altın, önceki günkü kan kaybının ardından toparlanmaya çalıştı.

En iyi işlem fiyatı olarak 1682 dolar/ons kaydedilirken, sarı maden kapanışta yeniden gevşeyerek 1674 dolar/ons’a geri çekildi. Dalgalı seyrin izlendiği günün sonunda 797 kg altın 1,830 kg gümüş işlemi gerçekleşti.

Kaynak: Troy Kıymetli Madenler – www.troypreciousmetals.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa