Ana Sayfa » Güncel Altın Fiyatları » Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak?

Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak?

Eylül ayında altın fiyatları ne oldu?

Eylül ayında altın fiyatları ne oldu?

Altın Eylülün 3. Haftasını Düşüşle mi Kapatacak? Sarı maden FED kararlarıyla düşüş yaşarken eylül ayının üçüncü haftasını da  düşüşle kapatacak gibi.

Altın, Fed’in faiz tahminlerini yükseltmesi sonucu doların güçlenmesi ve metale yönelik değer koruma talebinin azalması ile birlikte, son sekiz ayın en düşük seviyesine düşmesinin ardından, üçüncü hafta üst üste kayba yöneldi.

Spot altın dün ons başına 1,225.15 dolarda seyrettikten sonra bugün Singapur saati ile 08:44’te 1,224.63 dolara geldi. Metal dün 1,216.03 dolar ile 2 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Metalin 14 günlük RSI göstergesi yedinci gün üst üste 30 seviyesinin altında kaldı. Bu, Haziran 2013’ten bu yana en uzun 30 seviyesinin altındaki seyri işaret ediyor ve teknik analize göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yakında yükselmeye başlayabileceği anlamına geliyor.

Altın bu hafta, Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin 14 ayın zirvesine çıkması ve beşinci haftayı da kazançla geçmeye yönelmesi ile birlikte yüzde 0.4 kaybetti. Fed yetkilileri, ABD merkez bankasının bu haftaki ile birlikte bu yıl yedinci kez azalttığı varlık alımlarını sonlandırdıktan sonra faizi kaydadeğer bir süre sıfır seviyesi yakınında tutma taahhüdünü yinelesine karşın, gösterge faizin gelecek yılın sonuna kadar daha keskin bir artış gösterebileceği tahmininde bulundu.

Commonwealth Bank of Australia analistlerinden Lachlan Shaw, “Emtia fiyatları, doların güçlenmesi ve buna bağlı olarak, ABD dışındaki tüketiciler için satınalma gücünün azalması ile birlikte, büyük ölçüde düştü,” dedi ve “Altın, Fed’in gösterge faizi olan Fed fonları oranı için 2015 ve 2016 tahminlerini yükseltmesi sonrası düşüşünü sürdürdü” şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 düşüşle ons başına 1,224.30 dolara kadar indikten sonra bugün 1,224.80 dolara gedi. Fiyatlar dün 1,216.30 dolar ile Ocak ayından bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, üçüncü haftayı dakayıpla geçmeye yöneldi. Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları dün itibariyle ikinci gün üst üste değişmedi ve 784.22 ton ile Haziran’dan bu yana en düşük seviyesini korudu.

Spot gümüş dünkü seviyesi olan ons başına 18.5378 dolardan bugün 18.52 dolara geldi. Spot platin 1,346.56 dolardan 1,347.50 dolara geldi. Metal dün 1,340.88 dolar ile 26 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Palladyum yüzde0.3 yükselişle ons başına 830.97 dolara çıktı. Her üç metal de üst üste üçüncü haftayı kayıpla geçmeye yöneldi.

Kaynak:Bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa