Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın fiyatarı Bernanke’nin şokunu atlatamadı

Altın fiyatarı Bernanke’nin şokunu atlatamadı

ALTIN BERNANKE ŞOKUNU ATLATAMADI

Son işlem günü, Asya’da ayağa kalkmaya çalışan altın, Perşembe günkü sert düşüşe beklenen alım tepkisi ile cevap veremedi. AMB’nin ucuz para arzından dolayı, kağıt piyasasına yönelen yatırımcılar, paritenin dolar lehine işlem görmesini sağlayarak 1.32’ye kadar çekilmesinde etkili oldular.

ABD’den açıklanan New York ISM endeksleri beklentilerin oldukça yukarısında açıklandı. İş aktivitesi endeksi 11 ayın ve ekonomik görünüm endeksi, son bir yılın en yüksek seviyesini kaydetti. Risk iştahını artıran verilerle altın beklenen talebi bulamazken dolar, euro karşısında güçlenerek haftalık bazda %1.83 değer kazandı.

Haftanın kapanışını 1712.25 dolar/ons’tan yapan altın, önceki hafta kapanışına göre % 3.40 gerilerken, 1800.dolar/ons beklentisinden de uzaklaştı. Kıymetli madenlerden gümüş %1.69, platin %0.90 değer kaybederken paladyum %0.10 değer kazandı. Geçen hafta, Bernanke şokunu atlatamayan altın, bu hafta paritenin de desteği ile tekrar yükselişe geçecektir. Riskli varlıklara yeterince güvenmeyen yatırımcıların, alım için cazip seviyelerdeki altın’a dönmesi ağır basıyor.

Bu hafta altın, 1725.dolar/ons direncini zorlayacak ve kırması halinde, 1750.dolar/ons’a kadar uzanan bir yükseliş trendi yaşayacaktır. Ancak; ABD tarafından gelen olumlu veriler altın’ ı dolar karşısında kırılgan olmaya zorlamaya devam ediyor.

Kaynak: Troy Kıymetli Madenler – www.troypreciousmetals.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa