Ana Sayfa » Altın Yorumları » 1475 doların altını görebilir

1475 doların altını görebilir

14.12.2011 altın yorumları bölümümüzde sizlerleyiz. Altının onsu hızlı bir şekilde düşmeye devam ediyoruz.
Altın fiyatları 1475 doların altını görebileceği belirtilmektedir.

Ekonomist Dennis Gartman’a göre altın ayı piyasasına giriyorken külçe pozisyonlarını nakte çevirmek isteyen piyasa oyuncuları sebebiyle de altının onsunun 1475 doların altını görmesi çok kolay. Eylülün başında 1,921.15 dolar rekorunu kıran altının onsu sert bir şekilde yakın zamanda 1.650 doları gördü.

“Gerçek bir ayı piyasası başlarken boğa piyasasının ölümüne şahitlik ediyoruz.” diyen Gartman, “Eylülün başından beri altın yeni bir yükseliş yakalayamadı. Her bir yükseliş bir önceki yükselişin altında kaldı ve Çin’in geçtiğimiz haftalarda agresif altın alımları yapmasını beklemiyor oluşumuza rağmen şu an biz de yeni ara düşüşün bir önceki düşüşün altında kaldığını görüyoruz.” açıklamasında bulundu. 2011 yılının ilk 10 ayında Hong Kong’tan Çin’e giren toplan altın miktarı 286.8 tona ulaşırken bu rakam bir yıl önceki rakamı 3’ten fazlasına katladı. Bu alımların altın fiyatlarını uçurması beklenirken altın derinlere daldı.

“Traderılığın en eski kurallarından biridir: Yükseliş haberlerine cevap vermeyen ya da veremeyen bir piyasa boğa piyasası değil ayı piyasasıdır.” diyen Gartman, “Bu haber tamamen bir boğa piyasası haberiydi fakat ayı piyasasıymış gibi tepki geldi.” yorumunda bulundu.

Gartman, altına geçtiğimiz haftalarda verilen psikolojik zarar ve hazırlıksız yakalanılan long pozisyonlar sebebiyle toptan satışların gerçekleşebileceğini düşünüyor. Gartman’a göre altının söz konusu seviyelere düşmesi çok fazla zaman almayacak.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa