Ana Sayfa » Altın Yorumları » Baskılara daha fazla dayanamadı

Baskılara daha fazla dayanamadı

İlk işlem gününe 1642 dolar/ons seviyesinden giriş yapan altın, Asya’da birkaç ons’luk bantta yatay seyretmesinin ardından Avrupa’da zilin çalmasıyla hızla geri çekildi.

Bölge’deki politik karmaşanın yanı sıra, mali krizi sona erdirebilmek için gerekli önlemlerin pratikte uygulanabilirliğine dair süregelen endişeler, paritenin Euro lehine fiyatlanmasına ve altın’ın diğer riskli varlıklarla kan kaybetmesine neden oldu. ABD piyasalarında artan satış baskısı madeni 1623.20 dolar/ons’a kadar sürükledi.

Bu seviyeden tepki alımlarını karşılayarak, paritenin de yönünü yukarı dönmesiyle, seans sonuna doğru kayıplarını telafi etti. Altın’da son işlem fiyatı 1638.65 dolar/ons olarak kaydedilirken, parite günü 1.3160 seviyesinden bitirdi.

Ham petrol, Euro’daki negatif havanın etkisiyle yüzde 1 oranında değer kaybederken, Kuzey Deniz’i üretim problemi ve İran’a dair endişelerle, tedarik zincirinde olabilecek aksamalar, emtianın daha fazla değer kaybetmesini önledi. Sarı maden yön bulmakta zorlanıyor. Özelikle; altın ithalatını sınırlamaya çalışan Hindistan ve borçlarıyla Euro’yu zayıflatan İspanya ve İtalya, altın fiyatlarını baskı altında tutuyor. Bu hafta altın, 1630-1660.dolar/ons bandında hareket ederek baskıları kırmaya çalışacak.

Ancak; altın’ da yatırımcıyı kendine çekecek cazip fiyat seviyeleri daha oluşmadı. Kısa vadeli ve kar hedefli işlemler bu haftada ön planda olacak. Bugün Euro Bölgesi’nden endüstriyel yeni siparişler, ABD’den kırmızı kitap konut sektörüne dair, endeks, tüketici şartları, yeni ev satışları, Richmond Fed listesi, ev fiyat listesi verileri bekleniyor.

Kaynak: Troy Menkul Kıymetler


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa