Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın dolarla ters orantılı hareket ediyor – 09.01.212

Altın dolarla ters orantılı hareket ediyor – 09.01.212

Altın piyasasındaki gelişmelerle beraber altın fiyatları ile ilgili olarak yapılan yorumları da sizlere aktarıyoruz.
Altın fiyatlarındaki gerilemenin temel sebebi olarak dolardaki yükseliş gösterilmektedir. Konuyla ilgili analiz aşağıdadır:

Altın düşüşünü ikinci güne taşırken Avrupa’nın borç krizine dair endişelerle euro dolar karşısında değer kaybetti.

Spot altın yüzde 0.8 kadar düşüşle 1,605.30 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 13.01’de 1,608.44 dolardan işlem gördü. Altın geçtiğimiz hafta yüzde 3.5 değer kazandı. New York Comex’teki şubat teslimli altının onsu yüzde 0.5 değer kaybıyla 1,609.30 dolar oldu.

“Altın, ABD’nin hem borcu hem de para birimi ile ters orantılı hareket ediyor.” diyen Şangay’daki CES Futures Brokerage analisti Zhang Lei, “Fakat dünyanın geri kalanını düşünecek olursak altına zor zamanların sığınağı gözüyle bakıldığı için düşüşü sınırlı kalacaktır.” yorumunda bulundu.

Altın, cuma günü 21 aralık tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,631.46 doları gördükten sonra yüzde 0.3 değer kaybetti. Dolar ise cuma günü 6 majör para birimi karşısında yüzde 0.4 tırmanırken euro karşısında ise yüzde 0.6 değer kazandı. Hazine tahvilleri de yükseldi.

Alman şansölye Angela Merkel ve Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Berlin’de gerçekleştirecekleri bugünkü toplantılarında mali disiplin planını masaya yatıracaklar. Euro, dolar karşısında 16 ayın düşüğüne gerilerken ABD’nin para birimi ise 16 majör para biriminden 12’sinin karşısında yükseldi.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa