Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde

Altın fiyatları düşüyor

Fed başkanının açıklamaları sonrası altın fiyatları düştü

Altın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesindeAltın fiyatları FED kararları sonrası 8 ayın en düşük seviyesinde işlem görmektedir. Altın fiyatları ons bazında saat 16:04 itibariyle 1220 dolardan işlem görmektedir.

Altın New York’ta, Fed’in faiz oranları için tahminlerini yükseltmesinin ardından son sekiz ayın en düşük seviyesine indi. Platin bu yılın en düşük seviyesini gördü.

Dolar bugün euro karşısında, Fed politika yapıcılarının gösterge faizin 2015 yılı sonunda ulaşacağı seviye için tahmin medyanını, Haziran ayındaki seviyesi olan yüzde 1.125’ten yüzde 1.375’e çıkarmasının ardından 14 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Yüksek faizler, altının cazibesini azaltıyor, zira metal yalnızca fiyat kazançları yoluyla yatırımcısına getiri sağlıyor ve yükselen dolar metale yönelik değer koruma talebini azaltıyor.

Altın 2013 yılında, Fed’in varlık alımlarını azaltmaya hazırlandığı yolundaki endişelerle, 12 yıl süren çıkışını durdurdu. Fed, varlık alımlarını bu yıl, dünkü ile birlikte, yedi kez düşürdü. Metal, ABD ekonomisindeki iyileşme işaretleri ile birlikte, bu yıl ilk kez çeyrek dönem bazında zarara doğru ilerliyor. Fiyatlardaki düşüş, altınının RSI göstergesinin geçen haftadan bu yana 30 seviyesinin altında kalmasına neden oldu. Bu durum, teknik analize göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yükselmeye hazırlandığını işaret ediyor.

Mumbai, Hindistan’da AnandRathi Commodities Ltd. analisti Abhishek Chinchalkar, “Fed, piyasaları, nihai parasal sıkılaştırma çevrimine doğru hızlanma konusunda yavaş bir şekilde hazırlıyor görünüyor,” dedi ve “Altına bu düşük seviyelerde bir miktar tepki alımı geldiğini görebiliriz, ancak ABD’de aşırı gevşek para politikası duruşunun sonuna yaklaşmamızdan dolayı, rallilerin muhtemelen sürdürülebilir olmayacağını düşünüyoruz,” şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1 düşerek, New York saati ile 07:36’da, ons başına 1,223.20 dolara geriledi. Kontrat bugün 1,216.60 dolar ile 6 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Spot altın Londra’da fazla değişmeyerek, ons başına 1,222.38 dolarda kaldı.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg’in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 12 üzerindeydi.

Fed, dünkü toplantısında, aylık tahvil alımını 15 milyar dolara düşürme kararı alarak, programı Ekim ayında sonlandırmaya yönelik hareketine devam etti. ABD merkez bankası ayrıca, varlık alım programının tamamlanmasının ardından faizi “kaydadeğer bir süre” sıfır seviyesi yakınında tutma taahhüdünü korudu.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, “Politika faizinin gelecekte yükseltileceğine ilişkin beklentiler altın için aşağı yönlü bir faktör,” dedi ve “Dolar güçlü kalırsa, altın savunma pozisyonunda kalmalı. Altın fiyatları daha da düşerse, başta Çin ve Hindistan olmak üzere, gelişen ülkelerdeki talep artabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Dünyanın en büyük altın kullanıcısı Çin’de, Şanghay Altın Borsası’nın gösterge spot altın kontratının işlem hacminin bu haftaki ortalaması, son verilerin gösterdiği üzere, bu yılın ortalamasının yaklaşık yüzde 47 üstündeydi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg’in derlediği verilere göre, Ekim 2009’dan bu yana en düşük seviyesinde. Gümüş destekli fonların varlıkları dün 150.4 ton ile bu yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi, ancak varlıklar geçen yıl görülen 20,121.5 tonluk rekor seviyenin yüzde 1.1 altında.

Aralık vadeli gümüş kontratları yüzde 1.4 düşerek ons başına 18.48 dolara geriledi. Kontrat 12 Eylül’de 18.455 dolara kadar inerek Haziran 2013’ten bu yana en düşük seviyesini gördü. Ekim vadeli platin, ons başına 1,347 dolara kadar inerek 26 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, yüzde 1 değer kaybederek 1,348.60 dolara geldi. Aralık vadeli palladyum yüzde 1.3 düşüşle ons başına 828.40 dolara geriledi.

Kaynak:Bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa