Ana Sayfa » Güncel Altın Fiyatları » Altın hız kesmeden yükselmeye devam ediyor

Altın hız kesmeden yükselmeye devam ediyor

Altın hız kesmeden yükselmeye devam ediyor. Hareketliliği anlık olarak sizlere aktarmaya çalışıyoruz.
Altın piyasa canlı fiyatları için Kapalıçarşı Altın Fiyatları bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.
Aşağıda yer alan altın yorumu Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporudur:

“ALTIN SABAH SEANSINDA 1771 DOLAR/ONS’A KADAR TIRMANDI.

Altın soluksuz yükselişini sürdürüyor. Cuma günü ABD’nin AAA olan kredi notunun tarihinde ilk kez düşürülmesi ile ülke borsalarında kendini gösteren resesyon korkuları, domino taşı gibi diğer dünya borsalarına da yansıyarak tümünün ciddi kayıplar vermesine neden oldu. Yatırımcılar kötü ekonomik koşullar içerisinde riskten biran önce uzaklaşmak isteyerek altına yöneldiler. Euro Bölgesine baktığımızda Merkez Bankası’nın durumu kurtarmak adına, kötü haldeki İtalyan ve İspanyol bonosu aldığı haberleri piyasalara geldi. Ayrıca dün bölge’nin Ağustos ayı Sentix yatırımcı güven endeksinde artı beklentinin aksine oldukça sert düşüş kaydedilirken, paritede gevşeme hareketi ivme kazanarak 1.4130’u gördü. Altın, kriz zamanlarının ilk akla gelen yatırım enstrümanı olma özelliği ile kendi dinamiğinden beslenerek 1718 dolar/ons’a kadar uzandı. Günlük bazda yüzde 3.2 daha değerlenen altın, sabah seansında Asya kaynaklı alımlarla 1771 dolar/ons’a kadar tırmanarak yatırımcılarını ihya etmeyi sürdürdü ancak bu seviyeden hızlı kar realizasyonlarına sahne olarak yeniden 1750 dolar/ons altına gevşedi. Buna karşılık diğer emtia kalemlerinden biri olan ham petrol, yavaşlayan küresel ekonominin baskısı altında değer kaybetmeye devam ediyor. İlk gün Nymex yüzde 4.3, Brent yüzde 3.2 düşüş ile 83.30 ve 105.95 dolar/varil seviyelerine geri çekildiler. Borsaların durumu içler acısı. Dow Jones, psikolojik destek olan 11,000 puanın altına düşerken, Avrupa borsaları 2 yılın en düşük seviyelerinde. Bugün, likidite ihtiyacı kar satışlarından karşılanabilir. Altın pozisyonundan hemen çıkmak istemeyen yatırımcılar piyasaları çok yakından takip etmeli. Günün önemli gelişmesi geç saatlerde gerçekleşecek Fed Açık Piyasa Komitesi toplantısı olacak. Beklenen diğer ekonomik veriler Almanya’dan ticaret dengesi, ABD’den küçük işletme endeksi, tarım dışı üretkenlik, ekonomik iyimserlik şeklinde.

İstanbul Altın Borsası’nda hafta başı oldukça verimli geçti. Alım yönünde gerçekleşen işlemlerle altın 1711 dolar/ons’a kadar tırmandı. Toplamda 2,300 kg altın el değiştirirken maden, Cuma kapanışına göre yüzde 2.7 oranında değer kazandı. Altın işleminin yanında gümüşte de 2,800 kg gümüş işlemi gerçekleşirken TL bazlı işlemlerde son fiyat 2,226 TL olarak kaydedildi.”

 


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa