Ana Sayfa » Güncel Altın Fiyatları » SARI MADEN NEDEN DÜŞÜYOR?

SARI MADEN NEDEN DÜŞÜYOR?

Altın fiyatlarının düşmesinin veya yükselmesinin temel sebepleri nelerdir?
Altın fiyatları son günlerde neden düşüyor?
Altın fiyatlarındaki düşüşlerde Dolar / TL paritesinin etkisi ne orandadır?
Öncelikle altın fiyatlarının belirlenmesinde önemli olan etkenlerden bahsedecek olursak , bu etkenleri genel anlamda uluslararası piyasalardaki gelişmeler ile arz-talep dengesi belirleyici olmaktadır diyebiliriz.
Örneğin Amerika’da gündeme gelebilecek olan 3.tur parasal genişleme söylentileri doların değer kaybetmesine paralel olarak altın fiyatlarını olumlu yönde etkilerken, Fransa ve Yunanistan seçimlerinden sonra oluşan hava da EURO bölgesini baskılaması sonucu doların değer kazanmasına sebep olmakta ve altın fiyatları da güçlü dolar karşısında değer kaybetmektedir.
Altın fiyatının belirlenmesinde sadece bir ülkenin belirleyici olduğunu belirtmek yanlış olacaksa da Amerika’daki ekonomik gelişmelerin altın üzerinde direkt etkili olduğunu da unutmamak gerekir.
Altın fiyatlarının son günlerde düşüş göstermesinin temel sebebi olarak Avrupa cephesindeki seçim sonuçlarıdır.
Fransa ve Yunanistan seçimlerinde uygulanan ekonomik politikaların popülist söylemler nedeniyle gevşeme ihtimali
yatırımcıları dolara yöneltmiş durumda.
Özellikle Yunanistan’da Alexis Tsipras’ın hükümeti kuracak olması ve Syriza partisinin kemer sıkma konusunda iş birliğine gitmeyecek olması dünkü düşüş üzerinde direkt etkili olmuştur.
Euro’nun düşüş göstermesi doları yükseltmekte ve doların yükselmesi de yatırımcıların altından çıkmalarına sebep olmaktadır.
Dün gün sonu itibariyle altının onsunun 1602 dolar seviyelerine gelmesi sonucu gram altın fiyatları 91 liraları gördü ve bankaların altın alış fiyatlarında uzun bir aradan sonra 90 liraları görmeye başladık.
Geçtiğimiz günlerde Faber’in de ifade ettiği gibi altın fiyatlarındaki düşüşlerin alım için değerlendirilebileceği gerçeği halen geçerliliğini korumaktadır. Faber altın fiyatlarında balon olmadığını ve altının reel olarak artması gerektiğini vurgulamıştı. Konuyla ilgili analizi sitemizde inceleyebilirsiniz.
Sarı maden fiyatlarının belirlenmesinde Dolar/TL paritesinin direkt bir etkisi söz konusudur. Hesaplama mantığında altının onsu 31,10 gram olarak ele alınır ve TL olarak değeri dolar ile çarpılmasından elde edilir. Şöyle ki;
Altının onsu 1602 dolardan işlem görmekte iken “(1602 /31,10) x dolar kuru” formülü bize gram altın fiyatını vermektedir. Bu hesaplamaya göre dolar kurunu 1,7789 olarak aldığımızda 1602/31,10 x 1,7789 =91,63 TL olarak gram altının fiyatını elde etmiş oluruz.
Dolar/TL paritesinden dolayı bazen altının onsu yükselirken bile gram altın fiyatı düşebilmektedir.
Yatırımcıların altın konusunda gram altını baz almaları mantıklı olacaktır.
Kaynak:www.altininfiyati.net


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa