Ana Sayfa » Altın Yorumları » Neden düşüyor – 28.12.2011 altın analizi

Neden düşüyor – 28.12.2011 altın analizi

28.12.2011 altın fiyatları analizi bölümümüzde altın fiyatları neden düşüyor başlıklı Bloomberg HT analizini sizlere sunuyoruz.
Anlık altın fiyatlarını Altın Fiyatları bölümümüzden takip edebilirsiniz:

Çin ve Hindistan’daki talebin düşmesi ve Avrupa krizinin küresel ekonomiye ağırlık yapması ile altın bir haftanın düşüğüne geriledi. Altın vadelileri de 2009’dan beri en uzun kayıp serisi için hazırlık yapıyor.

Spot altının onsu yüzde 0.5 kayıpla 19 aralıktan beri en düşük seviye olan 1,586.13 dolara gerileyerek düşüşünü ikinci güne taşıdı. Singapur’da ise yerel saatle 12.24’te 1,587.30 dolardan işlem gördü. Şubat vadelileri üst üste 5 seans düşüşle 2009’dan beri en uzun kayıp serisini yaşadı. New York Comex’teki vadeliler ise yüzde 0.4 kayıpla 1,588.80 dolar oldu.

Hindistan’ın ardından en büyük ikinci altın tüketicisi olan Çin, Şangay Altın Borsası ve Şangay Vadeli İşlemler Borsası’ndaki spot ve vadeli altın işlemlerini kısıtladı. Çin’in merkez bankası olan People’s Bank of China’dan dün  konuya dair yapılan açıklamada emtianın yasadışı alım ve satımına karşın aşırı önlemin bir parçası olarak kısıtlamaya gidildiği söylendi. Bombay Altın Biriliği’ne göre Hindistan para birimi rupinin değer kaybetmesinin ardından aralık ayında kıymetli metalin ithalatı yüzde 50 kadar oranda zayıflamış olabilir.

“Çin’in altın işlemlerine getirdiği kısıtlama fiyatları baskı altına alacaktır, bunun yanında uzun vadede ise çok daha istikararlı işlem görebilir.” diyen HSBC
Securities USA analisti James Steel, “Hindistan rupisindeki zayıflama altın fiyatlarını göreceli olarak yüksek tutarken Hindistan mücevherlerine olan ilgi akışını kesebilir.” yorumunda bulundu.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa