Ana Sayfa » Altın Yorumları » sarı maden fiyatları neden düşüyor?

sarı maden fiyatları neden düşüyor?

15 aralık 2011 Altın piyasa analizi ile sizlerleyiz.
Altın fiyatları neden düşüyor.
Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve günlük altın yorumlarını sizlere aktarmaya devam ediyoruz:

Commerzbank AG’nin teknik analizine göre, altının 7 haftanın en düşüğüne ve 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşması, değerli metalin önümüzdeki birkaç aydaki fiyatının yönünün belirlenmesinde “temel” sinyal olacak. Tablolar, altının geçtiğimiz haftadan bu yana 100 günlük ve 50 günlük hareketli ortalamasının altına gerilediğini, ancak 2009′dan bu yana  hiç 200 günlük hareketli ortalamasının altına gerilemediğini gösteriyor.

200 günlük hareketli ortalaması ile Mayıs ayındaki yükseğin arasındaki alanın çok önemli olduğunu belirten Commerzbank’ın Londra’daki teknik stratejistlerinden Axel Rudolph, bu hareketin sürmesi hâlinde bir büyük seviyenin daha kırılmış olacağını, altındaki bu haftaki fiyatların önümüzdeki ayların belirleyicisi olacağını söyledi.
Yapmış olduğumuz analizlerde uzun vadede yükseliş beklediğimiz altında 1750 seviyesinden itibaren kar realizasyonlarının devam ettiğini ve bu durumunda altın fiyatlarını gerilediğini belirtmiştik.

Ancak yaşanılan bu düşüşlerin aslında alım fırsatı olabileceğini bu yüzden de düşüşleri takip edilmesi gerektiğini belirtmiştik. Özellikle Londra borsası kapanışına yakın yaşanan sert geri çekilme altın fiyatlarının 2008 yılında krizle başlayan yükseliş trendinin alt kanal noktası olan 1560 desteğine kadar gerilemesine neden oldu. 1563’den dönen sarı maden buradan toparlandı ve 1580 seviyesine kadar yükseldi. Eğer altın düşmek istiyorsa 1560 dolar desteğini kırması gerekecektir. Bu kırılış uzun zamandır devam eden yükseliş trendinin sonlanabileceği anlamına gelmektedir.

Ayrıca bu desteğin kırılması altını 100 günlük üssel hareketli ortalama olan 1440 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1230 dolar desteğine yaklaştırmak isteyebilir. Bu yüzden de 1560 dolar desteğinin takip etmek gerekmektedir. Hindistan ve ünlü spekülatör George Soros’un elindeki altın alımlarını artırması altın fiyatlarında yükselişin devam edeceğinin temel göstergesi olarak belirlenmiştir.

Ancak bu belirtilerin teknik göstergelerle desteklenmesi için 1560 desteğinin kırılmaması gerekmektedir. Bu da özellikle güçlenen doların kısmi olarak değer kaybetmesi anlamına gelecektir.

Pivot; 1597Destek; 1560– 1550- 1530
Direnç;  1585– 1607 – 1622

Kaynak: Lider Forex


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa