Ana Sayfa » Altın Yorumları » Emtia fiyatları neden yükseliyor?

Emtia fiyatları neden yükseliyor?

Emtia fiyatları neden yükseliyor? 3 Ağusto yorumu aşağıda yer almaktadır.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası satıcılı bir seyir izledi. Birinci seansta 61500 ile 62000 aralığının dışına çıkamayan Bileşik Endeks, ikinci yarıda 61374 puana kadar geriledi. Ulusal 100 Endeksi günü 61758.61 puan ile (%0.27)168 puan düşüşle tamamladı. İşlem hacmi birinci seansta 598.634.067 TL, ikinci seansta 935.528.890 TL olurken, 1.534.162.957 TL olarak gerçekleşti.

ABD’de borçlanma tavanı krizinin çözülmesi sonrasında gözlerin Avro Bölgesi’nin borç problemine çevrilmesi ve Avrupa borsalarının yeni güne bir miktar düşüşle başlayacağı beklentisi yurtiçinde de etkili oldu.

Avrupa’da sorunlu ülkelere iliskin borç krizine yönelik endişeler İtalya ve İspanya’da borçlanma maliyetinin artmasına sebep olurken, küresel borsaları baskı altında tuttu. İMKB’de de buna bağlı olarak zayıf bir seyir gözlendi.

Dünya ekonomilerinden gelen öncü büyüme göstergelerindeki yavaşlama sinyalleri global risk piyasalarını satışa yöneltiyor. ABD´de ekonomik büyüme endişeleri endekslere sert kayıp getirdi. Ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek borç tavanı tasarısı Senato tarafından onaylanmasına karşın ABD endeksleri %2’ye varan oranda düşüş gösteriyor.

ABD Senatosu, yönetimin borçlanma tavanının yükseltilmesini ve bütçe harcamalarında kesintiye gidilmesini öngören, daha önce Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısını kabul etti. Senato’da yapılan oylamada tasarı, senatörlerin çoğunluğunun oyunu aldı. Yasa, Başkan Barack Obama’nın onayıyla yürürlüğe girecek.

Tasarının kabulünün ardından doların euroya karşı yükselişi hızlandı. Euro-dolar paritesi, 1.42 seviyesinin altına indi. Petrol fiyatları da geriledi. Brent petrolü 116.4 dolar, ABD ham petrolü 93.8 dolar seviyesine indi. Altın fiyatları rekor kırdı. Vadeli altın, % 1.5 artışla 1646 dolar seviyesinin üzerine çıktı.Kaynak:Ekoklinik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa