Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın fiyatları tepe taklak – Altın piyasada tedirginlik

Altın fiyatları tepe taklak – Altın piyasada tedirginlik

Altın fiyatları tepe taklak oldu. Altın piyasada tedirginlik baş gösterdi. Altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve altın yorumlarını sizlere paylaşmaya devam ediyoruz:

Altının onsuyla ilgili 2.400 dolar seviyeleri konuşulurken dün fiyatlar hızla geriledi ve altının onsu 1.761 dolara kadar indi. Şimdi sırada 1.745 seviyesi ve ardından da 1.700 seviyeleri önemli olacak! Daha altına iki gün gibi kısa bir sürede inilmesi zor. Cuma günkü Jackson Hole toplantısı önemli. Karara göre yeniden 2 bin dolarlar konuşulabilir.
Salı günü altın fiyatları rekor kırdı! Altının ons fiyatı dışarıda 1.912 dolara çıkarken, içeride gramı da 108 liranın üzerini gördü! Bu hareketin ardında da başta Amerika olmak üzere gelişmiş ülke piyasalarındaki “sıkışmalar” vardı. Onca çabaya ve verilen likiditeye rağmen ekonomiler bir türlü toparlanam ıyor, bunun yansıması olarak da borsalar yükselemiyordu. Finansal piyasalardaki gerginlik de altına yaradı! Tarihi rekorlarını kırdı.
Hafta başında ABD ekonomisine dair açıklanan veriler de kötü geldikçe, Cuma günü ABD’de yapılacak Jackson Hole toplantısında Fed’den yeni bir “Bedava Para Paketi (BPP)” beklentisi artıyor, bu beklentiyle de Amerikan borsaları ralli yapıyor. Yeni paket gelirse şimdilik 3. olacak bu! 1. işe yaramadı, 2. geldi. İlk ikisi işe yarasaydı 3.’ye gerek olur muydu? Kimse bu soruyu sormuyor!
Herkes Fed Başkanı Bernanke’nin “yine helikopterden para atarak kendilerini kurtarmasını” bekliyor. Her ne kadar bence Cuma günkü toplantıdan ciddi bir önlem ya da 3. BPP’nin çıkması ihtimali düşük olsa da Cuma’ya kadar daha çok var. “Biz de bu beklentiyi üç-beş defa alır-satarız” diyen piyasa katılımcıları piyasalardaki oynaklığı iyiden iyiye arttırıyorlar.
Bu oynaklık bir yandan; güvenli liman” algılaması çerçevesinde; altın fiyatlarını yükseltirken diğer yandan da altındaki oynaklığı da yükseltiyor. Haftanın ilk günlerinde yükselen altın, dün ciddi bir kâr realizasyonu ile karşı karşıya kaldı. ’Sert yükselişlerin, sert düşüşleri olduğu’ tezini bir kez daha ispatlarcasına. Dün 1.854 ons/dolar seviyesini gören altın 1.761’e kadar geriledi.
Satışın “bahaneleri” muhtelif idi: Hedge fonlar satışa geçti, İtalya’ya altın rezervlerini satmasını öneren Alman

politikacının fikrinin kabul görebileceği, hatta bazı Avrupa ülkelerinin altın sattığı gibi çok da gerçekçi olmayan bahaneler. Bence “kâr cebe yakışır!” diyenler hızlı davrandılar.
Hafta başında, bu hafta için yeni hedefin 1920-45 bandı olduğuna değinmiştim. Salı günkü 1.912 seviyesi ile bu hedef tutmuş sayılabilir mi? Bu seviyenin tuttuğunu ve görülen tarihi yükseği zirve kabul edecek olursak en azından hafta sonu yapılacak toplantıya kadar bir kaç günlük bir “düzeltme” süreci yaşanacak gibi.
Peki nereye kadar iner altın derseniz dün hızlıbir şekilde aşağı geçilen 1.810 seviyesi ilk destekti, kırıldı! Şimdi sırada 1.745.seviyesi ve ardından da 1.700 seviyeleri önemli olacak! Daha altına iki gün gibi kısa bir sürede inilmesi zor. Ola ki inildi, 1.650 seviyesi hem düzeltme seviyesi, hem de 50 günlük hareketli ortalamaya inilmesi sebebiyle çok önemli bir destek seviyesi olacaktır.
Aslına bakarsanız hafta sonu çıkacak karar her ne olursa olsun altına yarayacak! Neden mi? piyasalara destek paketi çıkmazsa işler karışacağı için altın yukarı gidecek. Yok eğer piyasalara yeni likidite pompalayacak 3.BPP gelecek olursa da bu sefer parayı bol bulan altına hücum edecek, yine altın artacak!
Yeniden yükselişe geçebilmesi için tek sorun altının 1.650 doların altına inmemesi! Aksi takdirde yeniden 1.900’lerin üzerine, hatta son ralli sırasında konuşulduğu gibi 2.400 dolarlara (1980’deki 850 dolardaki zirvenin enflasyonla bugüne getirilmiş fiyatı) çıkılması hayli zor olacak!
Bu nedenle de çok fazla aşağı gidilmeden, Jackson Hole toplantısı sonrasında yeniden 2.000 dolarlar (her ne kadar ben bu seviyelerin makul olmadığını düşünsem de) konuşulmaya başlayabilir.
Cumhuriyet Altını 35 TL düştü
Altının ulusluslararası piyasalarda çakılması Kapalıçarşı’da da etkili oldu. Hafta içinde 737 TL’ye kadar tırmanan Cumhuriyet Altını’nın fiyatı 700 TL’nin altına gerileyerek 696 TL’den günü tamamladı. Pazartesi günü 180 TL’den satılan Çeyrek altının fiyatı da 168 TL’ye indi. Cumhuriyet Altını’nda 1 günde yaşanan düşüş 35 lira, çeyrek altında ise 10 TL oldu.
Dr. Kıyamet: Görünüm iyi değil, altın alın
1987 yılında yaşanan ‘kara pazartesi’yi öngörmesi nedeniyle ‘Dr. Kıyamet’ olarak anılan yatırım gurusu Marc Faber, merkez bankalarının yaptıkları acemilikler nedeniyle ABD ve Avrupa’nın 10 yıllık bir yavaş büyüme dönemi ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Yatırımcıların fiziki olarak altın alarak ve bu altını güvenli bir yere, tercihen ABD dışında, kendilerini korumaları gerektiğini söyleyen Faber, “Eğer Avrupa ve ABD ’deki politikacıların tutumlarını değerlendirirsek, görünümün çok iyi olmadığını düşünüyorum. Bu ortamda altın en cazip yatırım araca” diye konuştu.

Ali Ağaoğlu / www.borsagundem.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa