Ana Sayfa » Altın Yorumları » sarı maden toparlanıyor mu?

sarı maden toparlanıyor mu?

16 aralık 2011 altın yorumu bölümümüzde altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketi ele alan makaleyi sizlere aktarıyoruz.
Altın fiyatları toparlanıyor mu?
Altın fiyatlarındaki yükseliş ne anlama geliyor?
Konuyla ilgili makale aşağıda yer almaktadır:

ABD’den gelen olumlu verilerle güvenli liman olarak hareket eden dolara talep gevşerken altın eylül ayından beri en kötü haftalık kaybını topluyor. Platin iki yılın düşüğünden toparlanırken gümüş ve paladyum da değer kazandı.

Spot altının onsu son beş günde ilk kez yükselişe geçti, yüzde 0.9 değer kazanarak 1,584.50 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 11.04’te 1,583.80 dolardan işlem gördü. Altın bu hafta 23 eylül’den beri en büyük düşüşle yüzde 7.5 değer kaybetti. Comex’teki şubat teslimli altının onsu yüzde 0.6 artışla 1,586.30 dolara ulaştı.

ABD işsizlik başvuruları son 3 yılın en düşük seviyesinden gerçekleşirken dünyanın en büyük ekonomisinin 2012 yılına güç toplayarak gireceğine dair beklenti arttı. Bu gelişmler ışığında ve ayrıca Avrupa fonuna dair stresin de gevşemesi ile dolar dün yüzde 0.6 değer kaybetti.

“Doların geri çekilmesinden altın biraz puan kazanmış görünüyor.” diyen Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, “Külçe altının bu haftanın başındaki dramatik düşüşü şu an bir taban oluşturduğu ve burdan yükselme potansiyelinin olduğu anlamına geliyor.” yorumunda bulundu.

Yatırımcının euro bölgesindeki kargaşadan korkarak bazı hisse senetleri ve para birimlerinden uzaklaşıp güvenli liman olarak gördüğü altın, 6 eylül tarihinde 1,921.15 dolar ile rekor kırarken bu yıl yüzde 11 yükseliş yaşadı.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa