Ana Sayfa » Altın Yorumları » Yeni haftaya iyi başladı – 06.02.2012

Yeni haftaya iyi başladı – 06.02.2012

Yeni hafta başlangıcında altın fiyatları yurt dışı piyasalarda yükselişle başladı.
Amerika’daki ekonomik verileri ve Avrupa Birliğinin karşı karşıya kaldğı borç krizi göz önünde bulundurulduğunda altın fiyatlarının artabileceği belirtilmektedir:

Beş haftadan fazlasının gerisine düşen altın yatırımcıdan gelen taleple haftayı yükselişle açtı. ETF’deki altın varlıklarının rekor seviyesine ulaşması içinse yüzde 0.3 mesafe kaldı.

Spot altının onsu yüzde 0.7 yükselişle 1,738.32 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 11.26’da 1,737.45 dolardan işlem gördü. Bloomberg’in verilerine göre ETF’deki altın varlıkları 3 şubat tarihinde 2,385.664 metrik tona ulaştı. Varlıklar 13 aralık tarihinde 2,392.967 metrik ton ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

“ETF’deki altın varlıklarındaki yükselişle beraber son  Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu (CFTC) verileri gösteriyor ki altına bir yatırım aracı olarak ilgili yenilendi.” diyen Şangay’daki Everbright Futures Co analisti Sun Yonggang, “Bunun yanında yakın vadede ise ABD’deki ekonomik verilerde ilerleme ve Avrupa’daki süren borç krizinin yarattığı riskler doları beslerken altına ağırlık yapabilir.” yorumunda bulundu.

Emtia Vadelileri İşlem Komisyonu (CFTC) verilerine göre hedge fon ya da diğer para yöneticileri altına daha fazla yöneldiler. Yatırımcılar 31 ocak bitimli haftada net long pozisyonlarını yüzde 26 daha fazla artırdılar ki bu rakam eylül 2009’dan beri en çok yönelişi ifade ediyor. Elde tutulan kontratlar üç yılın düşüğü olan 110,499 kontrattan 159,509 kontrata yükseldi.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa