Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın yükselir mi?

Altın yükselir mi?


Enflasyona karşı önlem amacıyla yatırımcıların portföyünde altın bulundurması tavsiyesinde bulunan Faber, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı artışına gitse dahi altının yükselişinin önüne geçemeyeceğini belirtti.

Uluslararası piyasalarda altının onsunun 1.469 dolar seviyesi ile rekor kırmasına rağmen, ünlü yatırım gurusu Marc Faber, altının hala ucuz olduğu görüşünde.

Altın, söylendiği kadar şişseydi çoğu kişi altın alırdı. Tüm dünya günün 24 saati altın alıp satardı’ diyen Faber, altın fiyatının bugün, 1999 yılında işlem gördüğü 252 dolardan daha ucuz olduğunu kaydetti.

Konuşmasında katıldığı bir konferansa atıfta bulunan Faber, yatırım profesyonellerine yönelttiği kişisel mal varlıklarında kaçının yüzde 5’in üzerinde altın bulundurduğu sorusuna kimsenin el kaldırmadığını söyledi.

ABD’nin para politikasını sert bir dille eleştiren Faber, ABD’nin şu anki para politikasıyla altının yükselişini emin adımlarla sürdüreceğini söyledi. Faber, “Altını ‘sigorta poliçesi’ olarak bulunduruyorum çünkü tüm sistemin bir gün içerisinde çökeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

FED’in faiz oranı artış kararı verse dahi altındaki artışı durduramayacağını belirten Faber, küçük artışlarla enflasyona ayak uydurmak mümkün olmayacağını söyledi.

FED’in, gösterge faiz oranını çeyrek baz puan arttırsa dahi durumun değişmeyeceğinin altını çizen Faber, şunları kaydetti :”Emtia fiyatları tavan yaparken, enerji fiyatları, sağlık hizmet giderleri, sigorta primleri yükselirken bunun ne anlamı var? Her şey yukarı doğru gidiyor. Sadece Merkez Bankası’nda enflasyon yok.”

Kaynak:Borsa gündem.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa