Ana Sayfa » Altın Yorumları » Kar satışları gelmeye başladı

Kar satışları gelmeye başladı

Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket şimdilik yerini düşüşe bırakmış durumda.
Altın yatırımcısının kar satışlarına yönelmesi altın fiyatlarını aşağıya çekmeye başladı.

Altının 1,600 doların üstüne çıkmasının ardından bazı yatrımcıların kar satışlarına gitmesi ile sarı metal değer kaybediyor.

Spot altının onsu yüzde 0.7 kadar değer kaybıyla 1,592.75 dolar olurken Singapur’da ise yerel saatle 13.11’de 1,597.57 dolardan işlem görüyor. Altın fiyatları daha önce 27 aralıktan beri en yüksek seviye olan 1,609.03 dolara kadar yükseldi. New York Comex’teki şubat teslimli altının onsu pek fazla değişim göstermeyerek 1,598.70 dolar oldu.

“Yatırımcı altında herhangi bir güçlenmenin ardından biraz gerileme gördüğünde satışla gidiyor.” diyen Ahcof Futures baş stratejisti Zhang Bingxia, “Çin ve hindistan’daki alımlarla altın fiyatları Çin yeni Yılı’na kadar desteklenecektir.” açıklamasında bulundu.

Altın talebi Çin’de Yeni Yıl öncesi daima çıkış gçsteriyor. Çin Yeni Yılı bu yıl 23 ocağa denk geliyor. Hindistan’da ise evlilik sezonu olan kasım ayından aralık ayına ve mart ayından mayıs başına dek altın fiyatları artış gösteriyor. Her iki ülke de dünyanın en büyük altın tüketicsi konumunda bulunuyor.  .

Doların 6 majör para birimi karşısında yüzde 2.1 değer kazanması ile altın son çeyrekte yüzde 3.7 değer kaybederken 13 çeyrek içinde de ilk defa gerilemiş oldu.

KaynaK: BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa