Ana Sayfa » Altın Yorumları » Korkutan senaryo – 13.12.2011

Korkutan senaryo – 13.12.2011

13.12.2011 altın yorumları bölümümüzde sizlerleyiz. Altın fiyatlarındaki gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdürüyoruz.Altın fiyatlarında korkutan senaryo. Altın fiyatlarının 1600 lü seviyelere kadar düşebileceği belirtilmektedir:

Barclays Capital’in Fibonacci projeksiyonlarına dayandırdığı teknik analize göre, bu ay yüzde 5.2 düşen altın, destek seviyelerini kırmış olmasının ardından, yedi haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine inebilir.

Barclays’ın Singapur ofisinden şef teknik stratejist Dhiren Sarin, “Altın 1,666 dolardaki destek seviyesini kırdı. Bu nedenle bakılacak bir sonraki seviye, 1,612 ile 1,618 dolar arasındaki bölge olacak” dedi ve “Fiyatın bu bölgeye yaklaşmasını ve test etmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Dün dolardaki güçlenmenin etkisi ile yüzde 2.6 düşen spot altın, bugün de yüzde 0.7 gerileyerek Singapur saati ile 11:46’da ons başına 1,655.27 dolara indi. Metal, ons başına 1,611.82 doları gördüğü 21 Ekim’den bu yana 1,612 dolar seviyesinin altına inmedi.

Sarin, altının muhtemelen, doların güçlenmeye başlaması ve euronun zayıflaması ile birlikte değer kaybedeceğini kaydetti. Değerli metal genellikle, Avrupa borç krizinin yayılmasından kaynaklanan güvenli liman alımlarından destek bulan ABD para birimi ile ters yönde seyrediyor.

Fibonacci analizi, fiyatların, bir taban ya da zirveye ulaştıktan sonra, belli bir yüzde oranı kadar düşeceği ya da yükseleceği teorisine dayanıyor. Direnc seviyesinin yukarı yönde kırılması ya da destek seviyesinin aşağı yönde geçilmesi, hareketin bir sonraki direnç ya da destek seviyesine kadar devam edeceğini işaret eder. Destek seviyeleri alım emirlerinin yoğunlaştığı ve direnc seviyeleri ise satış emirlerinin yoğunlaştığı bölgeleri işaret eder.

Altın, yatırımcıların hisse senetleri ve bazı para birimlerindeki yatırımlarını çeşitlendirmeye gitmeleri ile birlikte, bu yıl yüzde 17 değer kazandı ve 11’nci yılını da yükselişle kapatmaya yöneldi. Spot altın Eylül ayında ons başına 1,921.15 dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa