Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın fiyatlarında seri düşüşler ne anlama geliyor?

Altın fiyatlarında seri düşüşler ne anlama geliyor?

Altın fiyatlarında son yılların en ciddi düşüşleri yaşanıyor. Bu düşüşler yatırımcıları korkuturken altın fiyatlarının nereye kadar ineceğine ilişkin de kaygılar arttırarak devam ediyor.

Altın yorumlarıyla sizlere ışık tutmaya çaba gösteriyoruz. Aşağıda altın fiyatlarının düşüş trendine girmesiyle beraber oluşan atmosferi yorumlayan bir analizi ve akabinde de bugünkü altın fiyatlarında gelinebilecek seviyeleri ve kısa pozisyonlarda nasıl davranılabileceğine ilişkin analizlerin yer aldığı videoyu sizlere sunuyoruz.

ALTIN, 6 hafta üst üste düşüş göstererek son 8 yıldan beri en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi ve 4 Ekim’den beri %8 değer kaybetti.

ABD Merkez Bankası FED’in varlık alımını genişlettiği son toplantısıyla beraber 1722 gören ALTIN, bizim de eşlik ettiğimiz şekilde sonrasında hemen o akşam gerilemeye başladı. Daha önceki raporlarımızda konunun üzerinde detaylarıyla durmuştuk ama tekrar bir özet geçmek yatırımcılar açısından faydalı olacaktır.

ALTIN parıltısını niye kaybetti? ALTIN’ın iki tane önemli desteği var.  Bunlardan biri volatilite. Piyasadaki dalgalanma, volatilite arttığında yatırımcılar güvenli limanlara koşuyorlar. Son dönemde volatilite adeta çakıldı. Bütün “mali uçurum” gerginliğine rağmen yatırımcılar sakin kaldı yıl sonuna doğru.

Diğer önemli destek ise faizler. ABD’de tahvil faizleri artmaya başladığı anda tahvillerin cazibesi artarken ALTIN’ın cazibesi azalıyor yatırımcılar için. Olumlu ABD verileri ve son FED faiz toplantısı tutanakları sonrası faizlerin artmaya başlaması ile ALTIN’daki düşüş kolkola gitti.

O halde ALTIN’ı takip ederken bu iki noktaya özellikle dikkat etmek gerekir. Eğer Şubat sonundaki borç tavanı tartışmaları piyasada volatiliteyi arttıracaksa, yatırımcıları bir paniğe sevk edecekse  ALTIN bundan pozitif faydalanır. Çözüm ise ALTIN için negatif olacak.

ABD verilerinin doğrultusu ile faizlerdeki hareket de diğer önemli nokta olacak. İyi verilerin devamı faizlerdeki yükselişi devam ettirir ve ALTIN için sıkıntı yaratır. Beklenti altı veriler ise FED’in varlık alım programının devamını getireceği ve yatırımcıların ekonomik büyüme beklentilerini başka baharlara atacağı için faizler için aşağı baskı anlamını taşır, bu senaryoda ALTIN tekrar parlar.

ALTIN’ı etkileyen daha birçok sebep var tabi ki, Hindistan’daki değerli metaller ithal vergisi, Çin Merkez Bankası başta olmak üzere diğer merkez bankalarının para politikaları, global büyüme trendi vs…. Bizim paylaştığımız iki sebep pastada daha büyük pay alanlar sadece.

Biz de anlık gelişmeleri bu bağlamlarda yorumlayarak ALTIN ve Gümüş konusunda platformumuzdaki yatırımcıları yönlendirmeye devam edeceğiz.

Kaynak:Döviz Destek

Bugünkü Altın Yorumu

Kaynak:Birgam.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa