Ana Sayfa » Altın Yorumları » Son durum – Uluç ŞIKYILDIZ

Son durum – Uluç ŞIKYILDIZ

Günlük altın yorumları ve altın kontratları analizleri ile karşınızdayız. Uluç Şıkyıldız tarafından hazırlanan analiz aşağıda yer almaktadır:

EMTİA KONTRATLARINDA SON DURUM..

Parasal genişleme trendi iki aktif kararla piyasayı sarstı bir hafta içinde.Öncelikle Boj varlık alımı yaptı,Çin munzam indirdi.İşin gerisinde iki farklı istek var aslında.Birisi gerçekten ah enflasyon olsa diyor,%1 e gitsek keşke enflasyonda diyor.Hoş bu kararının ardından bugünün ilk saatlerinde açıklanan rekor ticaret açığındaki sert gelişmede etkin.Japon yeni öyle değerli ki %10 ihracat azalması geldi Ocak ayında.Politikada etkin olan aşırı değerli yenin verdiği zararın hafifletilmesi.

Çin ise büyüme kaygısını duyacağı gelişmeleri üstüste yaşadı.Konut fiyatları düşüyor,büyüme yavaşlıyor,ülkeye giren yabancı paradan çıkış var,yuan rekor değerlilikte,munzam indiriyorlar ama enflasyon hala başbelası.Munzamlar devam edecek ama faiz artışı gelmeyebilir.

ECB bu ay sonunda ucuz kredi dağıtacak yine..Fed..O zaman bu zaman..Boe-İngiltere- varlık alım programını arttırıyor,arttırmaya devam edecek.Pasifikten de faiz indirimleri bekleniliyor.

Bu gelişmeler eşliğinde enflasyon ciddi risk..Bu bir..

İkincisi ortaya pompalanan para..Adeta bugün harca mantığında.

Hem enflasyon hem de bugünün yatırım aracı alternatifi ile altın öne çıkıyor.Çünkü aynı zamanda örtünme değeri.Ya da bildiğimiz kelime ile söyleyelim,ingilizcesi dilde daha çok yaygın bu örtünme lafından.Altının hedge amaçlı alımı..

Çünkü yarın Avrupa krizi olsa bile..Pariteler dolara karşı çökerken,euronun,Avustralya Dolarının,poundun karşısında altının daha karlı olacağı düşüncesi var.Euro bazında altın,kiwi bazında altın,aussie bazında altın..Buna güveniyor yatırımcı.Sadece dolar bazında bakmamak gerekir fiyata.

**

Şimdi ortada iki türlü Asya var.Birincisi talep yönünden.

Bu sene yaklaşık %12 değerlenme bekleniliyor Hindistan para birimi rupide.Bu önemli.Çünkü geçen sene yaşanan talep azalması ki 1006 tondan 933 tona düşmüştü Hindistan talebi altın için biraz da rupi kaynaklı.Kısacası bu sene talep daha iyi olabilir.Özellikle festival mevsiminde.

Fakat bunun yanında gelen ithalat vergisi de talebi kısan bir faktör.Hindistan içi kaynaklar çok önemi olmadığını belirtseler de piyasadan aldığımız detaylarda en az bir kere daha ithalata vergi geleceği bekleniyor..

Ayın 15 inde ise Hindistan’da faiz indirimi bekleniyor.Enflasyonda bir gevşeme bunun yapılmasını kolaylaştırıyor.

Hal böyle iken..1702 desteği gerçekten iyi çalışan bir hal almaya devam ediyor altında.Piyasanın bozulması ile inecek hale gelmiş durumda.Ya da ne içinde fiyatlanmış olan mesela Fed in parasal genişlemeye gidişinin ertelenmesi gibi faktörlere bağlı.Ama yine de bu terse dönüş rüzgarında ortada likidite varken yatırımcı az önce belirttiğimiz gibi Euro ya da aussie bazında daha çok kazanacağından emin..

Bu yorum sonrasında son kontratlara bakalım..

Altında Comexte bu hafta net alışlarda hafif de olsa düşüş var.Bu da 1748 dayağı sonrasında oluştu.Moz bazında 24.06 dan ,22.76 ya düşüş gerçekleşti..-1.31 lik düşüş..Yüzdesi fena değil.Ama son 52 haftada o 1900 lere gidişte en çok net alım pozisyonları 33.08 görmüştü..52 haftanın en düşüğü ise 16.78 idi..Net alışlar hiç bitmemişti kısacası pozisyon olarak.22.76 hala piyasanın aman hadi 1800 lere taşınalım demek istememesinin sebebi..Ama bir ters taraftan bakarsak da düşüşlerde alırım havası verdiğinin göstergesi.Kısacası dengeli piyasa yatay hale giren ve 1735-1712 arasına sıkışan görüntüyü doğruluyor.Bugün Yunanistan haberi ile nereye giderse gitsin yeniden 1721-1716 arasına dönüş sinyalini de verecek yükselişlerinde.

Gümüşte ise alımların arttığı ama net pozisyonların 10.33 moz artarak 204.59 a gittiğini görüyoruz.Son 52 haftada zirvede 45 doların üstünü kovalarken 308 görmüştük..Buradan yine dünkü gümüş raporumuza gelmek mümkün.Gümüş kontratları ekonomik sıkıntılarda daha hassas bir halde.Her an sıkıntıda 30.90 lara dönebilir.Oradaki kontratların net alışlarının da 120 moz un altına inmiş olup olmadığına bakmak gerek.

Platinyumun 1651 koz ile talepte şişkinlik yaratacak şekilde alışta durması bu seneki zirve koşususunun sebebini açıklamakta.

Yine de kontratlar bize özellikle bakırdaki ciddi alımların geçtiğimiz hafta arttığını ve net alımlarda 57.73 ten 109.46 ya ulaşıldığını göstermekte.Yine de son 52 haftada 400 kt nin üzerinde net alım gördüğümüz için aaa bakır gider demekte acele etmemek gerek.

Ama toplarsak..Altında her ne kadar gidişlerden sonra 1716-21 arası beklenti olsa da 1702 nin altının görülmeden piyasanın fiyatlarda yataylıktavrına buradan maliyet ekleyip eklemediğine ciddi sorgu gerekiyor.Oraya gider buraya gider laflarını iddialı etmeden hala piyasanın yataylık içinde ECB nin LTRO rakamını görmek istediğini görüyoruz.

Kaynak: Venn Danışmanlık – www.vennusdanismanlik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa