Ana Sayfa » Altın Yorumları » Düşüş devam edebilir

Düşüş devam edebilir

Altın neden düşüyor?
Altın yükselir mi?
Altın fiyatları nereye kadar düşmeye devam eder?
Altın ile ilgili sorulan sorulara açıklık getirecek altın yorumlarını paylaşmaya devam ediyoruz.
Altın fiyatlarındaki düşüşün devam edebileceğini belirten makale yazımızın devamında:

Avrupa’nın borç krizinin doların yükselişine sebep olması nedeniyle talebi kırılan altın kayıplarını dördüncü güne genişletebilir. Platin ise iki yılın düşüğüne geriledi.

Spot altının onsu kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldikten sorna Singapur’da yerel saat ile 10.40’ta 1,571.45 dolardan işlem görüyor. Altın fiyatları son üç günde yüzde 8 verdiği kayıopla eylül ayından beri en kötü haftalık kaybına hazırlanıyor.  Comex’deki şubat teslimli altın vadelileriyüzde 1 kadar düşüşle 1,571.50 dolar oldu.

Dolar, Avrupa’da yükselmekte olan stresin etkisiyle dün euro karşısında 11 ayın yükseğine ulaşırken spot altın ise 26 eylül tarihinden beri en düşük seviye olan 1,563.38 dolardan işlem gördü. Altın dün neredeyse üç yıldır ilk kez 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşerken daha fazla düşüş öngörüsünde bulunan analistleri de haklı çıkarmış oldu.

“İnsanlar olup biten her şeyden kaygı ve korku duyuyorlar, bu yüzden bir kere satış dalgası başlayınca satış satışı kovalıyor.” diyen First Eagle Investment Management portföy yöneticisi Rachel Benepe, “Güvenli liman rolünü dolar üstlenmeye devam edecek.” yorumunda bulundu.

ETF’deki altın varlıkları dün yüzde 0.1 artışla 2,360.810 metrik ton rekorunu kırdı, bunun yanında altının değer kaybı sürüyor. Eylül ayında 1,921.15 dolar ile rekor kıran altın yüzde 18 değer kaybetti. Zirveden yüzde 20’lik kayıp yatırımcılar tarafından ayı piyasasına giriş sayılıyor.

Kaynak:BloombergHT – www.bloomberght.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa