Ana Sayfa » Altın Yorumları » Sarı madendeki düşüş neden kaynaklanıyor?

Sarı madendeki düşüş neden kaynaklanıyor?

Salı günü Asya piyasalarında tutunmaya çalışan altın, Euro Bölgesi’nde zilin çalmasının ardından 1.3150 seviyesinin altına çekilen pariteyle birlikte satış gördü. Bölge’nin lokomotif ülkesi Almanya’nın yatırımcıların ekonominin genel görünümüne ilişkin eğilimlerini gösteren ZEW ekonomik endeksi oldukça yüksek açıklandı.

Bu gelişmenin ardından risk iştahının artmasıyla Avrupa borsaları yükselişe geçerken, parite dolar lehine işlem gördü. Avrupa’da sevindirici diğer bir gelişme, kredi derecelendirme kurumu Fitch’in Yunanistan’ın sınırlı temerrütteki kredi notunu –B’ye yükseltmesi oldu.

Borç takasının işe yaraması yatırımcıları sevindirirken, ABD’den açıklanan perakende satış rakamlarının son 5 ayın en büyük sıçramasını kaydetmesi de Wall Street’in yükselişinde rol oynadı. Borsaları tercih eden yatırımcıların satışlarıyla

altın 1685 dolar/ons’a kadar geri çekildi.

Bu seviyeden tepki alımlarıyla toparlanmaya çalışırken, dün itibariyle piyasaların odaklandığı FED beyanatı öncesinde tekrar satışa maruz kaldı. Merkez Bankası, işsizlik oranındaki kademeli düşüşle, gelecek çeyreklerde bir miktar daha büyüme beklediklerini; ayrıca bankalara uygulanan stres testinin sonuçlarına göre, 19 bankanın 15’inin, en kötü ekonomik senaryoda dahi gereken sermaye seviyelerini koruduğunu açıkladı. Pozitif gelişmelerle ABD borsaları en iyi işlem gününü kaydederken, S&P 2008’den bu yana görülmeyen seviyelere tırmandı. Toplantı sonrası altın’da hızlanan satışlar madenin 1662.17 dolar/ons’a kadar geri çekilmesine neden oldu. Gün sonunda 1699.98 dolar/ons seviyesinde dengelenen altın yüzde 1.55 oranında değer kaybına uğrarken, rakibi dolar 1.3080 parite ile yüzde 0.5 yukarıdan kapandı. Bugün Euro Bölgesi’nden TÜFE, endüstriyel üretim, ABD’den MBA Morgage başvuruları, cari hesap, ithalat fiyat listesi, Fed yöneticisi Bernanke’nin konuşması, ham petrol envanterleri ve 30 yıllık tahvil ihalesi bekleniyor. İstanbul Altın Borsası’nda Salı günü satış ağırlıklı bir gün geçti. Ağırlıklı 1695 dolar/ons seviyesinde işlemler geçerken günün en düşük seviyesi 1687 dolar/ons’tan gerçekleşti. Seans sonunda 1694 altın dolar/ons’ta dengelenirken 1,229 kg altın el değiştirdi.

Kaynak: Troy Kıymetli Madenler – www.troypreciousmetals.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa