Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın, Japonya ile zirve deniyor

Altın, Japonya ile zirve deniyor

Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket, Japonyadan gelen parasl genişleme kararıyla 1780 doları zorluyor. Bu gün altın fiyatlarında yeni rekor denemeleri görülebilir.

Piyasalar yeşile boyandı ve altın hızlı bir yükseliş trendinin ardından gece boyunda durağan seyrederken BOJ dan yapılan açıklama sonrası tekrar uçuşa geçti.

Parasal gevşeme yarışı hızanıyor… FED’in üçüncü varlık alım programının kararını almasının ardından bir hafta geçti ve Japonya Merkez Bankası BOJ da varlık alım programını arttırdı.

Piyasa beklentisi daha çok önümüzdeki ay için benzer bir hamleydi ama BOJ beklemeden harekete geçmeyi tercih etti ve tahvil alım programını 45 trilyon Yen’den 55 trilyona çıkardı.

Bu 10 trilyonluk alımın yarısı uzun yarısı kısa vadeli tahvillere yönelik olacak. BOJ en son Temmuz’da benzer bir karar almıştı ama o zaman 5 trilyon Yrn ile yetinmişti, yani hamle agresif olarak nitelendirilebilir; tıpkı FED gibi…

BOJ, karara gerekçe olarak global ekonomideki yavaşlamanın Japon ekonomisinin düzelme sürecini durdurmasını gösterdi.

Karar sonrası USDJPY 79.20’ye kadar tırmanarak bu ayın zirvesini gördü.

QE3 sonrası dip yapan USDJPY, enflasyon beklentisi sebebiyle ABD tahvil faizlerindeki artış ile destek bulmuş ve çıkış sürecine başlamıştı. Şimdi Japonya’nın da parasal gevşemeye gitmesiyle USDJPY için 80 seviyesinin tekrar test edilmesini bekliyoruz.

Kaynak:Dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa