Ana Sayfa » Altın Yorumları » 8 haziran sarı maden fiyat ve analizi

8 haziran sarı maden fiyat ve analizi

Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporudur:

“BERNANKE’NİN KONUŞASINDAN MEMNUN OLMAYAN PİYASALAR ALTIN İLE TESELLİ BULDU

Salı günü, altın Asya’da yataya yakın seyretmesinin ardıite daha erken davranıp 1.46 seviyesinden, 1.4650 üzerine tırmandı. Parite altın’ı da omuzlarken, gün ortasında en yüksek işlem fiyatı olan 1150.35 dolar/ons’u kaydetmesinin ardından ise sert şekilde satış gördü. Ons’ta 15 dolar/ons kadar bir oynama yaşayarak 1536.25 dolar/ons’a geri çekildi. Dün itibariyle piyasalar FED Başkanı Bernanke’nin konuşmasına odaklanmıştı. Altın yatırımcıları konuşmanın rengini önceden sezerek beklentileriBaşkan, Atlanta’dan seslenirken, yüksek enflasyonun geçici olduğunu ve düşük seviyelere geri dönüleceğini özellikle belirtti. FED’in gerekli görürse de enflasyonu kontrol altına almak için gerekli hamlelerin yapılacağını da belirtti. ABD borsaları Bernanke’nin konuşmalarından memnun olmazken ekside kapattı. Dolar yüzde 0.7 oranında değer kaybederek günü 1.4690 seviyesinden kapatırken, altın artıya geçmese de gün içindeki kaybını telafi edebildi. Dün ayrıca Brent ve Nymex türü ham petrol fiyatlarındaki farkın 17.28 dolar/ons’a kadar açılması da dikkat çekiciydi. Gümüş günü yüzde 1 değerlenerek 37.16 dolar/ons’tan bitirirken, Bernanke’nin konuşmasına piyasalar bugün daha net tepki verebilir.

Beklenen veriler Almanya’dan ithalat, cari işlemler dengesi, dış ticaret dengesi, sanayi üretimi, Euro Bölgesi’nden GSYH, hanehalkı tüketimi, sabit sermaye yatırımları, kamu harcamaları, ABD’den ipotek kredisi başvuruları, ve ham petrol stok raporları şeklinde.

İstanbul Altın Borsası’nda Salı günü 676 kg altın ve 3,031 kg gümüş işlemi gerçekleşti. Altın’da fiyat bandı 1544.20 ‘ 1550.20 dolar/ons aralığında gerçekleşirken, kapanış 1548 dolar/ons olarak kaydedildi. Bankaların ağırlıklı olarak işlem yaptığı günde gümüş’te son işlem 37.50 dolar/ons olarak kaydedildi ve altın’da işlemlerin 428 kg’ı T0, 213 kg’ı T1 25 kg’ı T2 ve 10 kg’ı T5 vadelere geçti.”

 


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa