Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın piyasa altın stok miktarları

Altın piyasa altın stok miktarları

Altın piyasalarındaki gelişmeleri ve altın fiyatlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Altın borsasındaki fiyatları canlı olarak sitemizden takip edebilir,canlı altın altın fiyatlarını sitemizden inceleyebilirsiniz.

Günlük altın yorumları bölümünde zaman.com.tr yazarı sayın Kadir DİKBAŞ tarafından kaleme alınan günün makalesini sizlere sunuyoruz:

Kimin ne kadar altını var?
Son zamanda altın herkesin gündeminde. Artan fiyatlar, elinde altın olanları sevindirmeye devam ediyor.

Peki kimin ne kadar altını var?

Resmi rezervler gösteriyor ki, dünyada en çok altın ABD Merkez Bankası’nın kasasında. Arkasından Almanya, İtalya ve Fransa geliyor. Bu ülkelerin merkez bankaları, rezervlerinin büyük bölümünü altına ayırmış. Ve fiyatlar arttıkça da kâra geçiyorlar.

Dünya resmi altın rezervi, Dünya Altın Konseyi verilerine göre 30 bin 700 ton. Bunun 8,1 bin tonu ABD’ye, 10,8 bin tonu da Euro Bölgesi ülkelerine ait.

En büyük altın rezervine sahip dört ülke olan ABD, Almanya, İtalya ve Fransa, dünya altın rezervinin yarıdan fazlasını elinde tutuyor. Rezerv para sahibi bu ülkeler altına yatırım yaparken, pek çok ülke rezervlerinde başta dolar olmak üzere bu ülkelerin bastığı kâğıtları (dövizleri) bulunduruyor. Bu dört ülkenin resmi rezervleri içinde altının payı yüzde 65’in üstünde. Euro Bölgesi ortalaması ise yüzde 62,2. Yani altınlar onlarda, kâğıtlar dünyanın geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerinde.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir açıklamasında şöyle diyordu: “Küresel krizin başında ABD Merkez Bankası’nın bilançosunun büyüklüğü, yani bastığı para miktarı 750 milyar dolardı, bugün 3 trilyon dolar sınırına gelmiş durumda. Yani bu krizden çıkmak için çok büyük meblağlarda Avrupa’da, ABD’de para basılmış. Bu da ciddi bir kaygı uyandırıyor, onun üzerine altın fiyatlarında çok önemli sıçrama yaşandı, bir belirsizlik söz konusu. Var olan rezerv paraların kredibilitesi eskisi kadar güçlü değil. İlgi başka alanlara, elle tutulabilen madenlere kayıyor.”

Elle tutulur en değerli maden altın. ABD ekonomisine, dolara ve diğer gelişmiş ülke para ve ekonomilerine olan güvensizlik, yatırımcılar gibi merkez bankalarını da altına yöneltiyor. Ve fiyatlar sürekli yükseliyor. Bir süre önce

ABD’nin kredi notunun düşürülmesi sonrasında da altında yukarı yönlü sert bir hareket gördük. Ons başına fiyat 1.800 doları aştıktan sonra geri döndü.

Rezerv olarak bugüne kadar elinde ezici çoğunlukla dolar, Euro ve diğer dövizleri tutan gelişmekte olan ülkelerin altına olan talebi her geçen gün artıyor. Özellikle Çin, Hindistan ve Rusya’nın altın alımları dikkat çekici. Tablodan da görüleceği üzere, gelişmiş ülkelerin altın rezervleri yerinde sayarken onlarınki neredeyse 2006 sonundan, yani küresel kriz emarelerinin görülmeye başladığı tarihten bu yana ikiye katlanmış.

Geçen yıl merkez bankalarının aldığı toplam altın tutarı küresel çapta 73 ton seviyesindeyken bu yılın ilk yarısında alınan rakam 180 tonu bulmuş. Geçen yılın en büyük alıcıları Suudi Arabistan ve Rusya. Bu yılki alımlarda ise Meksika, Rusya, Tayland ve G.Kore öne çıkıyor. Mesela Güney Kore Merkez Bankası, 13 yıldır ilk kez altın satın aldı. Mevcut 14,4 tonluk rezervine haziran ayında 25 ton ekleyerek 39,4 tona çıkardı.

Burada, küresel krizin en sıcak günlerinin yaşandığı 2009’da da Çin’in 454, Hindistan’ın 200 tonluk rekor alımlarla dikkati çektiğini hatırlatalım.

Yani gelişmekte olan ülkeler yavaş yavaş, rezervlerindeki kâğıt oranını azaltmaya, altını artırmaya çalışıyor. Türkiye ise bu noktada henüz pozisyon değiştirmiş değil. Uzun zamandır sahip olduğu altın rezervi 116,1 ton seviyesinde. Bunun parasal karşılığı ise 5,6 milyar dolar.

Şu an ABD ve AB’deki borç krizinin aşılması için öngörülen en önemli çözüm, “parasal genişleme”, yani “kâğıt” bolluğu. Böyle bir vasatta yatırımcılar ve merkez bankaları altına mı, yoksa yabancı paraya mı itibar eder?

altın piyasa altın stokları

Kaynak:Kadir Dikbaş / Zaman.com.tr


1 Yorum

  1. koktepe dedi ki:

    bemin icin cok onemli

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa