Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altında piyasa verileri 1.03.2011

Altında piyasa verileri 1.03.2011

 Günlük emtia yorumu aşağıda yer almaktadır.

“G7’LERİN YEN’E MÜDAHALESİ, ALTIN VE DİĞER EMTİALARI RAHATLATTI.. Ekonomik verilerin gölgede kaldığı geçen hafta gözler, yaşadığı deprem ve tsunami felaketinin ardından nükleer bir felaketle karşı karşıya kalan Japonya ve önlenemez bir yükseliş içine giren Yen’e, diğer taraftan Kuzey Afrika’ da halk isyanlarına karşı şiddete başvuran ülkelere çevrildi. Haftanın ilk gününde artan nükleer endişe, borsaları kırmızıya çevirirken, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ da yaşananlar, altın ve diğer emtialarda toparlanma etkisi yaptı. Haftaya, 1419.dolar/ons’ dan giriş yapan altın, 1433.dolar/ons’a kadar yükselirken yatırımcılar, grubu emtialardan çıkışlarını sürdürdü. Dünyanın en büyük emtia tüketicisi ülkelerden biri olan Japonya’ da yaşanan depremle birlikte, hızla düşüşe geçen temel metallerde de, toparlanma gözlendi. Ancak Salı günü, başta altın olmak üzere tüm emtialar, Asya tarafından başlayan ve Avrupa ile ABD piyasalarını da içine alan bir satış dalgasına girdi. Özellikle nükleer tehlikenin boyutları konusunda önünü göremeyen piyasalarda yatırımların çözülerek, Yen’e çevrilmesi, emtia piyasasını ikinci kez vurdu. Altın, son bir ayın en düşük seviyesini 1380.90 dolar/ons’la görürken, bakır fiyatları, son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Çarşamba günü Yen, Dolar karşısında tarihinin en yüksek seviyesini 76.44 pariteyle görmesi G7’leri harekete geçirdi. G7 üyeleri, aldıkları ortak kararla, Japon Yeni’ne müdahale ederek, değerini düşürmeye başladı. Müdahale sonrası borsalar ve emtia piyasaları rahat bir nefes alırken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin, Libya’ya askeri operasyona yeşil ışık yakması, piyasaları yeniden geren bir gelişme oldu. Diğer taraftan gölgede kalan ekonomik verilerin içinde, ABD’ nin konut ve inşaat sektörüne ait olumsuz gelen rakamlar ve Çin’ den gelen bu yıl içinde üçüncü kez artırılan zorunlu karşılık oranları dikkat çekiciydi.

Haftanın son iki günü yaşanan bu gelişmelerle toparlanan altın, kapanışı 1418.55 dolar/ons’dan yaparak yatırımcısını zarardan kurtarırken, yine güvenli liman olma özelliğini ortaya koydu. 2011′ de, hızlı çıkışıyla yatırımcıların gözdesi olan gümüş, geçen hafta kayıplarını kapatamadı ve yüzde 1.65 oranında değer kaybetti. Düşüş trendinde olan paladyum yüzde 3.79, platin yüzde 3.27 oranında değer kaybederken, Yen’ e müdahale sonrası toparlanan temel metallerin tamam değer kazandı. Kurşun, yüzde 9.29’luk değer artışıyla haftanın en çok kazandıran emtiası olurken Yen, müdaheleye rağmen, dolar karşısında yüzde 1.30 yükseldi. Euro/dolar paritesi 1.4184 seviye ile son 4 ayın en yükseğini test ederken yüzde 2.02 yükseliş kaydetti. ABD’nin 10 yıl vadeli hazine bono fiyatları artarken borsa endeksleri,düşük kaldı. Bu hafta piyasalarda, borsalar lehine beklediğimiz gelişmelerin, emtia piyasalarına da alım getireceğini düşünüyoruz.

Gergin geçen bir haftanın ardından önünü görmeye çalışan yatırımcılar, Yen’ e gelen müdahaleyi fırsata çevirmeye çalışacaktır. Gelişmelere hassasiyet gösteren yatırımcılar, altın fiyatlarında istikrarlı bir grafiğin yakalanmasını zorlaştırdığını söyleyebiliriz. Kısa vadede dalgalı ve keskin hareketler görebileceğimiz altın’ da uzun vadeli alımlar, karlı çıkacaktır.”

 

Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti Tarafından Hazırlanan Kıymetli Madenler Raporu:

Kaynak:Eko klinik


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa