Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın piyasa Bernanke ile coştu

Altın piyasa Bernanke ile coştu

Bernankenin bu akşam yaptığı konuşma

Bernankenin bu akşam yaptığı konuşma

Bernanke’nin konuşması sona erdi. Bu haftanın ve hatta bu ayın en önemli verisi olarak ifade edilen bu konuşma esnasında altın fiyatlarında hareketlilik yaşandı.

Varlık alımı konusunda bir sürpriz yaşanmadı konuşmada. Konuşma beklenenleri olduğu karşılamış oldu. Bernake’nin bu kaşam yaptığı konuşmanın satır başlarını sizlere aktarmıştık. Bu akşamki konuşma sonrası gerek altın piyasası gerekse de pariteler nasıl etkilenecek?

Konuyla ilgili analiz aşağıda yer almaktadır:
Bu akşamki FOMC kararları sonrası basın toplantısında konuşan Bernanke verilen para politikası kararlarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Konuşmasına istihdamki zayıflık ile başlayan Bernanke, varlık alım programının şarltara göre değiştirilebileceğini, bu konuda esnek olduklarını açıkladı.

%6.5’lik yeni düşük faiz referansına da açıklık getiren Fed başkanı ne %6.5’luk işsizlik oranına ne de %2.5’lik enflasyon oranına ulaşılması varlık alımlarının otomatik olarak duracağı anlamına gelmez dedi.

Varlık alımı ile düşük faiz politikası arasındaki farka da dikkat çeken Bernanke, bu iki politika bir birinden tamamen bağımsız ve farklı kriterlere göre belirleniyor dedi. Bernanke varlık alımı yakın dönem için ekonomiye momentum kazandırma amaçlı bir politika, düşük faiz söylemimiz ise uzun vadede ne öngördüğümüzü piyasaya iletmek amaçlı dedi.

Bernanke mali uçurumla ilgili sorulara Fed’in mali uçurumla başedecek araçları yok fakat destekleyici politikaları artırarak etkisini hafifletebilir dedi.

Bernanke olağan dışı bir şey söylemedi bu nedenle de olaysız geçti konuşması. EURUSD, GBPUSD, AUDUSD, ALTIN basın toplantısı sırasında sakindi.

 

 

Kaynak:www.dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa