Ana Sayfa » Altın Yorumları » Bugünkü emtia yorumu 27.06.2011

Bugünkü emtia yorumu 27.06.2011

Troy Kıymetli Madenler ( http://www.troypreciousmetals.com ) Ticareti tarafından hazırlanan kıymetli madenler raporunu sizlere sunuyoruz:

“YUNANİSTAN’IN MUTLULUĞU ALTIN’I GÖLGELİYOR

Cuma günü 1.43 seviyesinden geri çekilen parite ile altın’daki satış baskısı ABD piyasalarının açılması ile ivme kazandı.Ülkenin dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde gelirken, aynı zamanda 1.çeyrek şirket karlılıklarının oldukça pozitif açıklanması altın’ın cazibesini gölgeledi.

Haftanın en kötü işlem fiyatını, 1498 dolar/ons’la kaydeden altın, haftalık bazda yüzde 2.42 oranında değer kaybederek kapanışı 1502.23 dolar/ons’tan yaptı. Dolar’ın, euro karşısında yüzde 0.78 kazandığı geçen hafta, gümüş yüzde 4.3, paladyum yüzde 1.3, platin yüzde 3.9, rodyum yüzde 1.22 oranında değer kaybetti.

Enerji sektöründe ise fiyatlar, ham petrol fiyatlarındaki gerileme ile düşüyor. Avrupa tarafında Brent petrol, yüzde 6.84’lük düşüşle 105.64 dolar/varil’e, Nymex türü ham petrol, yüzde 2’lik düşüşle 91.16 dolar/varil fiyata gerilerken, uzun vadeli tahvil ve bono fiyatları yükseldi. Vadeli Borsa endeksleri tarafında ise, keyifsiz durumun devam ettiği gözlendi.

Önümüzdeki günlerde Yunanistan’ın bir sonraki hamlesi, altın için belirleyici rol oynayacaktır. Altın’daki düşüş trendi 1480 dolar/ons’a kadar devam edebilir ancak altın’da yeni bir alım fırsatı da yaratacağı unutulmamalı. Bu durumda yatırımcılar bandı yukarı yönde destekleyerek, 1530 dolar/ons’a kadar yeniden tırmandırabilir. Altın’da işlem aralığının geniş olacağı bir hafta bekliyoruz. Grubu emtialarda da yaşanan ciddi düşüş, bu hafta aşağı yönlü baskılara daha güçlü bir direnç göstereceği tahminlerimizi destekliyor.

Bugün itibariyle ABD’den kişisel gelirler bekleniyor.”

 


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa