Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın düşüyor – 1 Ağustos

Altın düşüyor – 1 Ağustos

Altın  düşüyor. 1 Ağustosaltın yorumlarını sizlere aktarmaya devam ediyoruz:
Uzun süredir merakla beklenen ABD’deki borç tavanının yükseltilmesi yönünde anlaşma adımı atılması, piyasalara da rahatlama getirdi. Güvenli liman altının fiyatı yüzde 1’e yakın gerilerken, içeride TL, dolar ve euroya karşı değerlendi.

ABD Başkanı Obama’nın anlaşma yönünde adım atıldığını açıklamasının ardından, dolar diğer para birimleri karşısında değer kazandı. Ancak, daha sonra artan risk iştahıyla yeniden geriledi. Euro/TL paritesi şu sıralarda önceki işlem gününe göre hafif yükselişle 1.44’ün hemen üzerinde seyrediyor.

İçeride de TL’nin yükselişi devam ediyor. Dolar/TL yüzde 1.5’lik gerilemeyle 1.67’nin üzerinde seyrederken, euro/TL de Cuma gününe göre yüzde 1.3’lük kayıpla 2.41 seviyesinden işlem görüyor.

İSTİFALARIN ETKİSİ SINIRLI

Geçen hafta oluşan iyimser hava ile toparlanma sürecine giren TL, Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının istifaları nedeniyle kritik bekleme sürecine girmişti.

Ancak, uzmanlar konunun büyük bir krize dönüşmeden çözüme kavuşturulduğu ve piyasalar üzerinde büyük etkisi olmasının beklenmediği yönünde açıklamalarda bulunuyor.

ALTIN DA GERİ ÇEKİLDİ

ABD’deki krizin çözülme aşamasına gelmesi güvenli liman altının onsunun da yüzde 1’e varan geri çekilme yaşamasına neden oldu. Altını onsu 1,613 dolara gerilerken, artan iyimserlikle ABD tipi ham petrolün varil fiyatı da yüzde 1.5’lik yükselişle 97 doların üzerine çıktı.

Dolar ve altındaki düşüş kapalıçarşıda da fiyatları aşağı çekerken, Cumhuriyet Altını 590 lira, çeyrek altın 144 lira, gram altın ise 87 liradan satılıyor. Kaynak:borsagundem.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa