Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın piyasası bu haftayı nasıl kapatıyor?

Altın piyasası bu haftayı nasıl kapatıyor?

Altın piyasasında bir haftayı daha geride bırakmak üzereyiz. Bayramın etkisiyle bizdeki piyasa hafta yarısına kadar bayram tatili nedeniyle kapalı olsa da piyasaların açık olduğu son günlerde yaşanan hareketlilik baş döndürücü bir şekilde yatırımcıların iştahını kabarttı.

Hafta özeti raporumuzla yine sizlerleyiz. Hep beraber geçtiğimiz hafta ne olmuş ne bitmiş pariteleri nasıl etkilemiş tekrar hatırlayacağız.

Haftanın ilk iki günü veriler açısından durgun geçti fakat Salı günü Fitch’ten gelen açıklamalar piyasanın keyfini yerine getirdi. Fitch’in önemli isimlerinden Riley, ECB Almanya anayasa mahkemesine rağmen hareket edebilir dedi ve piyasada bir ralliye neden oldu bu açıklama.

Ralli yaratan diğer bir gelişme ise Çarşamba akşamı yayınlanan FOMC toplantı tutanaklarıydı. Tutanaklar FOMC toplantısının düşünülenden daha gevşeme yanlısı geçtiğini gösteriyor. Bir çok üye eğer istenen toparlanma gerçekleşmezse varlık alımı yapılmalı görüşünü savunmuş son FOMC toplantısında. Bu da dolarda değer kaybına ve piyasada yeni bir ralliye neden oldu.

Ralli Perşembe gecesi gelen Çin HSBC flaş imalat PMI verisine kadar devam etti. Son dokuz ayın en düşük seviyesinde gelen veri piyasada yine endişelerin hakim olmasına neden oldu. Diğer önemli bir detay ise yeni ihracat siparişlerinin 2009 Mart ayından bu yana rekor düşük seviyede gelmesiydi. Bu kötü veri hem Perşembe hem de Cuma günü piyasa üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı.

Çin’den gelen verilere Almanya’dan gelen Yunanistan karşıtı açıklamalar da eklenince haftanın ilk yarısındaki olumlu hava yerini gerginliğie bıraktı. İlk önce Perşembe günü Almanya maliye bakanı Schaeuble Yunanistan’a ek süre vermenin çözüm olmadığını sonra da Cuma günü Almanya’nın Yunanistan’ın Euro’dan çıkışına karşı ciddi şekilde hazırlandığına dair haberler düştü haber ajanslarına.

EURUSD Salı günü Riley’den gelen açıklamayla başladığı büyük ralliye Cuma gününe kadar devam etti. HSBC flaş imalat PMI ve Almanya’dan gelen haberler EURUSD’nin Cuma günü satışlar yemesine neden oldu fakat yine de parite haftalık bazda yaklaşık 200 pipslik artışla Cuma gününü 1.2512 seviyesinde kapattı.

GBPUSD, Riley açıklamaları ve FOMC toplantı tutanaklarıyla çıkış yaşarken Çin verisi ve Almanya’dan gelen açıklamaların dolara değer kazandırması ile düşüş yaşadı. Haftalık bazda 100 pipsden fazla bir artış yaşayan GBPUSD Cuma gecesini 1.58 hemen üzerinde tamamladı.

AUDUSD ise madencilik sektörüde yaşanan negatif gelişmeler nedeniyle beklenen çıkışı gerçekleştiremedi. Çin verisinin olumsuz gelmesi ise Perşembe ve Cuma günleri keskin satışların önünü açtı ve AUDUSD bu ay ilk kez 1.04 altını gördü. Haftalık bazda bakıldığında ise AUDUD haftayı başladığı seviyelerde 1.04 hemen üzerinde kapattı.

USDJPY FOMC tutanaklarının beklentiden daha gevşek tonda gelmesiyle bir önceki hafta aldıklarının neredeyse tamamını verdi. Tutanaklar öncesi 79.50 seviyelerinde tutunan USDJPY tutanakların gelmesiyle birlikte sert satışlarla 78.30 altına kadar geriledi. Cuma gecesini 78.60 hemen üzerinde kapatan USDJPY haftalık bazda yaklaşık 90 pipslik bir düşüş kaydetti.

Haftanın kazananı kuşkusuz ALTINdı. FOMC tutanakları ALTINı çoşturdu. Parasal gevşemeye beklenenden daha sıcak bakan tutanakların yayınlanmasıyla ALTIN dört ay sonra tekrar 1674 üzerini gördü. Haftalık bazda 540 pipslik büyük bir ralli yaşayan ALTIN, Cuma gecesini de 1670 seviyesinde tamamlamayı başardı.

Bir kaç cümlede özetleyecek olursak FOMC tutanaklarıyla büyük ralli yaşayan pariteler, Çin verisi ve Almanya’dan gelen haberlerle bir miktar geri çekildi. Haftanın en çok kazandıranı ALTIN olurken en zayıf performans AUDUSD’den geldi.
Kaynak: Dövizdestek.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa