Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın piyasasında altın neden yükseliyor?

Altın piyasasında altın neden yükseliyor?

Altın piyasasında altın neden yükseliyor?
Altındaki yükselişin sebeplerini ve altında yaşanan gelişmeleri sitemizden güncel olarak takip edebilirsiniz:

Avrupa merkez Bankası’nın bu hafta faiz artıracağı beklentilerinin ortasında doların euro karşısındaki düşüşünü daha da genişleteceği spekülasyonu ile altın 6 haftanın en düşüğünden sıçradı.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar yükselerek 1,492.55 dolardan işlem görürken Singapur’da ise 9.50’de 1,490.82 dolar oldu. 7 temmuz tarihinde gerçekleşmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde euro, dolar kaşısında 3 haftanın yükseğine tırmandı. Altın cuma günü 17 mayıs tarihinden beri en düşük kapanış olan 1,478.78 seviyesine geriledi. Spot gümüşün onsu ise yüzde 0.2 yükselişle 33.945 dolardan işlem gördü.

Investec Bank (Avustralya) baş traderı Darren Heathcote konuyla ilgili “Eğer euro faiz oran artısı beklentisinden besleniyor ise altından da aynı beklenti içinde olabilirsiniz.” yorumunda bulundu. Heathcote’a göre altın güvenli liman arayışı sebebiyle kazançlarını genişletecek.

Goldman Sachs’ın açıklamasına göreyse altın fiyatları önümüzdeki bir yıl içinde yüzde 1,690 doları görecek. Altın 1920’lerden beri en büyük rallisini son 10 yıl içinde sürdürüyor.

Euro-bölgesi enflasyonu merkez bankasının yüzde ‘lik tavanını haziran ayında da yüzde 2.7 ile geçti. Bloomberg’in araştırmasına göre AMB gösterge faiz oranını yüzde 1.25’te 1.5’e yükseltecek.

New York Comex’inde işlem gören ağustos teslimli altın kontratının onsu yüzde 0.6 artışla 1,490.90 dolar oldu. Spot platinin onsu ise pek değişim göstermeyerek 1,719.25 dolardan işlem görürken spot paladyumun onsu ise yüzde 0.6 düşüşle 745.5 dolar oldu.

Kaynak:borsagundem.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa