Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın satan ülkelerin sarı madene etkisi – 15.02.2012

Altın satan ülkelerin sarı madene etkisi – 15.02.2012

Merkez bankalarının altın satışlarının ardında ne yatmaktadır?
Altın fiyatlarında düşüş ve yükselişlerin Merkez Bankalarının politikalarıyla ilişkisi nedir?
Altın fiyatları analizi ve altın yorumları ile sizlerleyiz:

Barclays Capital, borçlu durumdaki birtakım Avrupa ülkelerinin, rezervlerinde bulunan altın varlıklarını satarak borç kapatmaya çalışmalarının etkisiz olacağını belirtti. Bazı AB ülkeleri, toplam rezervlerine oranlı oldukça yüklü miktarda altın varlıklarına sahip.

Örneğin İtalya, toplam rezervlerinin %71’ini altın olarak tutmakta. Ülkenin bulundurduğu külçe miktarı 2.451,8 ton. Komşu Yunanistan’ın ise 111,6 ton altını bulunmakta, ki bu miktar da toplam rezervlerinin %83’üne denk geliyor.
Fakat İtalya, elindeki 2.451,8 ton altının hepsini elden çıkaracak bile olsa, satışın bedeli olan 130 milyar euro, ülkenin borcunun sadece %6’sını kapatmaya yetiyor. Yunanistan da satış sonrası 6 milyar euro toplayabilir ki, bu para da toplam ülke borcunun neredeyse %1’ine denk.

Barclays, Merkez Bankaları Altın Sözleşmesi’nin her ne kadar  senelik altın satışına sınırlama getirdiğini belirtse de, istisnai durumlarda büyük olasılıkla bu sınırlamaların kaldırılabileceği değerlendirmesinde bulundu. Fakat bu satışların oldukça büyük itibar kaybına yol açacağı da kesin. Barclays analistleri, kısacası altın satışlarının çözüm olmadığını, son derece kısa vadeli bir rahatlama sağlayabileceğini belirtiyor. Dahası, somut varlıklardan çıkan bir ülkenin bilançosunun da ciddi biçimde zayıflayacağı ifade edilmekte.

Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa