Ana Sayfa » Altın Yorumları » Emtia toparlanabilecek mi?

Emtia toparlanabilecek mi?

Altının onsundaki dramatik düşüş durağanlaşmış durumda. Altında yukarı yönlü atak yapma isteği zaman zaman gözlense de alımlar çok yavaş seyretmektedir. Altının onsu şu an 1719 dolardan işlem görmektedir.

2008’den beri en büyük düşüşü kaydeden altın fiyatları yatırımcıların alıma geçmesiyle yeniden yönünü yukarı çevirdi. Gümüş ve platin fiyatları da yükseldi.

Spot altının ons fiyatı yüzde 1.7 artarak 1,725.27 dolar oldu. Metal, dün Fed’in parasal genişleme sinyali vermemesiyle yüzde 4.9 oranında sert düşerek 1 Aralık 2008’den beri en büyük günlük düşüşü kaydetmişti.

Fed Başkanı Ben Bernanke’nin dünkü yorumları doları para birimleri sepeti karşısında yüzde 0.8 kadar yükseltti. Öte yandan dün Avrupa Merkez Bankası Euro Bölgesi’ndeki 800 finansal kuruluşa 529.5 milyar euro kredi vereceğini açıkladı. Hong Kong merkezli UBS’te emtia birimü müdürü olan Peter Hickson, “Sadece Bernanke’nin QE3 konusunda birşey söylememesi değil, Avrupalıların LTRO ihalesinin son olduğunu söylemesi de önemli” dedi.

Spot altın dün 25 Ocak’tan beri ilk kez 1,700 doların altına inmişti. Bloomberg verilerine göre ETP’lerdeki varlıklar ise 2,403.242 ton olarak rekor kırdı.

Spot altın Ocak ayında yüzde 11 ralli yaparken Şubat ayını ise yüzde 2.7’lik artışla tamamladı.

Kaynak: BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa