Ana Sayfa » Altın Yorumları » Gümüş yorum-analiz

Gümüş yorum-analiz

 

Piyasalarda son zamanlarda fırtına gibi esen emtialarda bugün tam anlamıyla deprem yaşandı. ABD dolarının değerinin hızla artması ve ABD’de işsizlik maaşı başvurularındaki yükseliş, uluslararası emtia piyasalarında sert düşüşe yol açtı. Amerikan ham petrolünün varil fiyatı yüzde 8 civarından düşüş gösteriyor. Altında kayıp yüzde 3 ile sınırlı kalırken, gümüş fiyatlarında yüzde 9 civarında düşüş yaşandı.

Emtialar cephesinde son 2 yılın en büyük düşüşü bugün yaşandı. Ham petrolün varil fiyatı 17 Mart tarihinden itibaren ilk defa 100 doların altına indi. Dolar, Euro karşısında yüzde 2 civarında değer kazandı. Altın fiyatları 40 dolara yakın düşüşle 1.475 dolara geri çekilirken, ünlü yatırımcıların satışa geçtiği haberlerinin de çıkması ile gümüş fiyatlarında kayıp yüzde 9’a kadar ulaştı. Gümüşün fiyatı 35 dolara geri çekildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet’nin faiz toplantısı sonrası yaptığı açıklamada faiz artırımının Temmuz ayından önce olmayacağını ima eden açıklamaları doların euro karşısında yükselişinin artmasına neden oldu.

ABD’de işsizlik maaşı için başvuran kişi sayısının geçen hafta 43 bin artışla 474 bin olduğu bildirildi. Başvurular, Ağustos ortasından bu yana en sert yükselişini kaydetti. Beklenti, başvuruların 410 seviyesine inmesi yönündeydi. Verinin ardından Dolar endeksi hızla yükselirken, Amerikan borsalarında yüzde 0.5 civarında kayıp yaşanıyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşte ABD Çalışma Bakanlığının, geçen hafta işsizlik maaşı başvurularının sayısının 43 bin artarak 474 bine çıktığı açıklaması etkili oldu. Ayrıca, ABD’de sanayi sektöründe petrol ve benzin talebinin zayıf olduğuna ilişkin artan kaygılar ve akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle Amerikalıların daha az akaryakıt aldığına ilişkin veriler de petrol fiyatlarının gerilemesinde rol oynadı.
Kaynak:Ekoklinik.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa