Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altın grafiği analizi

Altın grafiği analizi

Altına ne oluyor?
Altın yorumları ve altın grafiği analizi aşağıda yer almaktadır. Altın yorumu ve altın analizlerini gün içerisinde sizlere aktarmayı sürdüreceğiz:

Eylül başından bu yana S&P 500 endeksi % 3 yükselmesine karşı aynı zaman diliminde altın fiyatı % 6 değer kaybetti. Oysa son üç aylık süreçde altın fiyatını destekleyen verilere rağmen fiyatının yükselmemesi altın piyasasında kafaları karıştırıyor.

Özellikle, yılın bu mevsiminde altın fiyatları çok defa güçlü bir seyir izleme eğilimindedir. Herhalde, Avrupa Merkez Bankası ve FED’in para basma ihtiyacının en çok olduğu bu dönemde altın fiyatının yükselmemesi, enflasyon kabusunun arka planda sindirilmesi isteniyor.

Zira, sıradan vatandaş için enflasyonun en kestirme göstergesi altın fiyatıdır. Altın yükselirse enflasyon yüksek demektir.

Sanırım, batı Merkez Bankaları  devasa stokları ile altın fiyatının yükselmesini bir biçimde önlüyorlar. Ancak unutulmasın, altın fiyatı kısa vadeli zayıflık belirtileri gösterse bile bu yıl %20 yükseldi.

altın grafiği ve altın yorumu

Altın fiyatı 1720-1740 arasında, uzun süreli simetrik üçgen sonuna doğru (teknik analiz jargon’unda Apex olarak bilinir) güç topluyor. Eylül ayından bu yana oluşan hareketin tam ortası 1730 dolar/ons adeta bir çekim merkezi gibi.

Bu seviyede ileriye dönük beklenti oluşturmak son derece zor, ama simetrik üçgen bir yönde kırılınca mükemmel işlem fırsatları oluşacaktır.

Kaynak: Ateşan AYBARS –  BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa