Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altına yatırım yapmak için doğru zaman mı?

Altına yatırım yapmak için doğru zaman mı?

Altın piyasalarında ardarda yaşanan kayıplardan sonra yatırımcının en çok merak ettiği soru, altın için alım zamanı geldi mi? sorusudur.

Altındaki düşüşler alım fırsatı olarak mı değerlerdirilmeli?

Sarı maden mevcut seviyelerin de altına inilebilir mi?

Altın yatırımcısının ne yapması önerilir?

Altın piyasa altın yorumlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Aşağıda yer alan yorum altın yatırımcısının okumasını önerdiğimiz bir analizdir:

Piyasalarda geçen hafta yaşanan fırtına biraz karışık yorumlandı. Çünkü hisse senetleri piyasaları sert düşüş yaşarken, güvenli liman olması ile ün kazanan – daha doğrusu işler kötüye gidince hep yükseldiği için güvenli liman sıfatı kazandırılan – emtiada yaşanan gerileme panik yarattı ve kafalarda soru işaretleri yaşanmaya başladı.

Altında bir balon mu var ve bu balon mu patlamaya yüz tuttu diye tartışmalar yaşanabilir. Ben bunlara girmeden, Nisan ayında yazdığım yazıyı hatırlatarak nokta koymak istedim. ‘ Altın fiyatları çok mu uçuk ‘ başlıklı yazımda, altın fiyatlarını gümüş ile karşılaştırmış ve gerekli yorumu yapmıştım. O zamanlar fiyatlar 1.400 dolar seviyesindeyken, yükselişin yaşanabileceğinin altını çizmiştim. Ancak fiyatlar 1.900 dolarlı seviyelere geldiğinde de altına yatırım yapmanın çılgın bir fikir olduğunu söylemiştim.

Hatırlatmaları geçerek günümüze gelelim ve emtia fiyatları neden sert düştü, bunu inceleyelim. Öncelikle küresel ekonomik durgunluk endişeleri olduğu zaman, petrol fiyatları hemen geriler. Bu oldukça normal ve beklenen bir gelişme. Ancak bu durumlarda altın fiyatları yukarı çıkar. Fakat geçtiğimiz hafta bunun tersi yaşandı. Bu gelişmelerin nedenlerini incelediğimiz zaman, ilk olarak akla gelen yatırımcıların teminat çağrısına maruz kalmaları olabilir. İ

kinci olarak ise COMEX’in altın ve gümüş üzerindeki teminatı yeniden artırtdığı iddiasının sızması olarak lanse ediliyor.

Yüksek kaldıraçlı ve riskli işlemlerin yapıldığı Forex gibi piyasalarda hesabınızda bulunması gereken bir teminat tutarı vardır. Hesabınızın net varlığı, kullanılan teminatınızın altına düştüğü anda teminat çağrısı oluşur. Bu durumda açık olan pozisyonların bir kısmı ya da tamamı o anki piyasa fiyatından aracı kurumunuz tarafından kapatılır. Bir başka deyişle teminat çağrısı kullanılabilir teminatınızın sıfıra düşmesi durumunda oluşur.

Bu durumun ortaya çıkması ile, kısa süreli alınan pozisyonların yüksek zararla ani olarak kapanmaması için teminatlarını artırmak isteyen yatırımcıların, karda olduklar yegane enstrüman olan altın ve gümüşten çıktıkları görülebilir. O aldıkları pozisyonlar kendisini kurtardığında ya da kabul edilebilir seviyeye ulaştığında tekrar yeni bir yatırım stratejisi oluşacaktır.

Piyasalar böyle giderse altın fiyatları tekrar harekete geçebilir

Bu pozisyonların ne zaman normale döneceği belli olmadığı için, altın buradan yükselir demek çok doğru değil. Özellikle 1.840 desteğinden sonra 1.780 ve 1.740 desteklerini çalıştıramayan altın fiyatları 1.680 desteğini de aşağı

kolay kırdı. Şimdi 1.640 desteğinden gelecek tepkiler önemli. Özellikle New York kapanışını 1.680 dolar üstünde yapması önem teşkil edecek.

Fakat teknik göstergelere bakmak yanıltıcı olabilir. O nedenle makro gelişmeler takip edilmeli. Aynı zamanda fon yöneticilerin kurumsal hesapların paralarını yönettikleri unutulmamalı. Bazı kurumlar piyasadaki olumsuz havayı görüp, paraları geri isteyebilir. Bu tip durumlarda fonlar o parayı yaratmak için karlı oldukları enstrümanlardan çıkabilirler. Bu tip piyasalarda güven olmayacağını her zaman söylemişimdir. Siz yükselecek diye beklersiniz ancak sıkışan büyük oyuncular piyasanın da gözünün yaşına bakmaz.

Ekonomilerde büyüme kaygısı ciddi şekilde ortada. Büyüyemeyen ekonomi istihdam da yaratamıyor. Alım gücünün düşmesi deflasyon yönünde bir baskı da yaratabilir. Ülkeler borç krizinde ve bankaların sermaye ihtiyaçları var. Bu tip ortamlarda altın her zaman değerli olmaya devam etmiştir. Ancak bu duruma güvenip, portföyün tamamını altına yatırmak ve altına güvenmek çok yanlış olacaktır. Bu nedenle piyasalarda genel trend takip edilip, hızla değişim yapılabilecek şekilde pozisyon alınmalı.

Bu hafta Yunanistan ile ilgili haber gelirse, hem Euro yükselir hem altın direnç test eder

Yunanistan ile ilgili 8 milyar Euro’luk ek kredi dilimine ilişkin onay piyasalara verilirse, olumlu hareketlenme izlenebilir. Avrupa’nın göstermelik birlikteyiz mesajı gelebilir. Bu durumda borsalar toparlanıp, Euro’da Dolar karşısında 1.38 seviyesine kadar toparlanma olabilir. Altın fiyatları Dolar’ın değer kaybetmesiyle tekrar 1.700 dolar üstüne çıkmayı deneyebilir.

Bunlar olmadığı takdirde ve Avrupa çözümü bu hafta da bulamayıp, piyasalara mesaj vermezse borsalarda negatif seyir sürerken Dolar’ın güç kazanması devam edebilir. Bu durumda altın fiyatları üzerindeki baskı da sürebilir. Altının 1.680 dolar seviyesindeki hareketi önemli. Ani satış baskıları da görmemiz mümkün. Günlük bazda 1.580 dolar desteğinin çalışması dahi sürpriz olmaz

Kaynak: http://www.dincerk.net


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa