Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altında düşüş devam edecek mi?

Altında düşüş devam edecek mi?

 

Geçtiğimiz haftalarda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan siyasi gerginliklerin yaşanması ile petrol fiyatları rekor seviyeye ulaşırken altında da yeni rekorlar yaşandı. Piyasalarda yaşanan belirsizlik ile altına artan talep fiyatlara yansıdı ve altının ons fiyatı 1.445 dolara kadar çıkarak yeni rekor seviyelere ulaştı.

Petrole olan talebin azalmasıyla fiyatlarda yaşanan geri çekilme altın fiyatlarını olumsuz etkiledi ve gelen kâr realizasyonlarıyla altının ons fiyatı 1.407 dolara kadar geriledi.

Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından bugün nükleer enerjide yaşanan radyasyon sızıntısı piyasalarda tedirginlik yarattı ve endekste yüzde 3’e yakın kayıplar yaşandı. Bu gelişmelerin yanı sıra Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faize ilişkin kararı altın piyasası üzerinde baskı yaratıyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk BORSAGUNDEM.COM’a piyasalar hakkında ve altın piyasasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

YATIRIMCILAR GÜVENLİ LİMANDAN ÇIKIYOR

‘Bu sabah piyasalarda yaşanan satışların ardından yatırımcıların ‘güvenli liman’a sığınmaları söz konusu olabilir mi?’ sorusuna Yıldırımtürk şu cevabı verdi: “Satışlardan elde edilen likiditenin altında değerlendirilebileceğini zannetmiyorum. Çünkü insanların şu anda altına değil paraya ihtiyacı var. Bu kadarlık bir zararın karşılanması için altın satılması gerekiyor ki pozisyonların kurtarılabilsin. Bunların yanında petrol fiyatlarındaki düşüş de negatif etkiliyor. Bu sebeple altına dönülebileceğini zannetmiyorum. Altın bir süreden beri doygunluğa ulaşmış durumda ve her yükselişi satış fırsatı olarak değerlendiriyor büyük yatırımcılar.”

SATIŞLARIN SEBEBİ SİGORTA ŞİRKETLERİ

Yıldırımtürk borsada yaşanan satışların nedeni ve altın piyasasına yansıması hakkında şunları söyledi: “Bugün yaşanan gerilemenin sigorta şirketlerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Japonya’daki deprem nedeniyle sigorta şirketleri büyük bedeller ödeyecekler. Artık Türkiye’de yabancı sigorta şirketleri ağırlık gösteriyor. Avrupa borsaları da gerilediği için bundan bir miktar etkilendik ama bu gerilemenin çok kalıcı olacağını düşünmüyorum. Belki öğleden sonra bir miktar toparlayabilir. Kendi dinamiklerimize dönebiliriz. Diğer taraftan son dönemlerde Rusya’ya yönelen yatırımcının şimdi tekrar Türkiye’ye yöneldiğini görüyoruz.”

ALTIN VE DOLARDA GERİLEME SÜRECEK

Mehmet Ali Yıldırımtürk altın ve para piyasalarına ilişkin şu öngörülerde bulundu: “Tahvil ve Bono’da alımlar var. Buradan da dövize bir miktar satışlar geliyor. Tahmin ediyorum 1.57 liraya kadar dolarda bir geri çekilme olabilir. Altında da 1.385 dolar/ons seviyelerini bekliyorum. 1.415 doları geçmesi şu anda zor. Altında bir miktar daha gerileme olabilir diye düşünüyorum.”

GERİLEME YILSONUNA KADAR SÜRER

Altın fiyatlarında gerilemenin yılsonuna kadar kademeli olarak aşağı yönlü seyir izleyeceğini söyleyen Yıldırımtürk, altın fiyatlarının seyrine ilişkin şunları söyledi: “İlk 6 ayda altın daha da aşağı gidecek. Temmuz’un ortaları hatta Ağustos başına kadar biraz daha aşağı gidecek. Şimdi burada daha ziyade gelişmiş ülke merkez bankalarının alacağı tavıra bağlı bir faiz artırımından sıkça bahsedilmeye başlanılırsa bu altına olumsuz yansıyacak bir gelişme olur. Bu bir noktada gelişmekte olan ülkelerde likiditenin daraltılmasına yönelik hareketler veya önlemler alınırken artık gelişmiş ülkelerde de bu hareketleri göreceğiz. Çünkü finansal krizin başlangıcında bu ülkeler Amerika başta olmak üzere yüklü miktarda likidite sunmuşlardı. Bu likiditenin artık enflasyon içinde baskı oluşutumaya başladığını görünce parayı artık geri çekme eğilimine girdiklerini görüyorum. Tabi ki Avrupa gibi Amerika’da faiz artırım haberleriyle yavaş yavaş gündeme gelmeye başlarsa altın bundan olumsuz etkilenecektir ve çerçevede 1000 dolara kadar altının onsu gerileyebilir. Ama Ağustos’un 15’inden sonra mevsimsel olarak bir miktar toparlanmayla tekrar 1.100-1.150 dolar/ons seviyelerine gelebilir. Ama o dönemde FED faiz artırırsa onunda gerçekleşmesi çok kalıcı olmaz. Kısa sürede tekrar gerileyebilir. Kısacası bu senenin ortalarına kadar kademeli aşağı yönlü seyir, sonbaharda hafif bir toparlanma, sene sonuna kadar da tekrar bir gerileme bekliyorum.”

BORSAGUNDEM.COM


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa