Ana Sayfa » Altın Yorumları » İstikrarlı bir seyir beklentisi hakim – 06.02.2012

İstikrarlı bir seyir beklentisi hakim – 06.02.2012

Altın fiyatlarına ilişkin analizleri ve altın yorumlarını sizlere sunmaya devam ediyoruz. Bloomberg HT’den sayın Ateşan AYBARS tarafından yazılan bu hafaki altın yorumu aşağıda yer almaktadır:

Uzun vade teknik resme bakılırsa, altın fiyatı Eylül ayındaki dramatik düşüşü ardından tekrar 2.5 yıllık yükselme trendine yerleştiği görülüyor. 2010 yılı yükselme eğilimi ardından 2011 ortasında, S&P500 ve diğer endekslerin sert düşüşleri ile, daha da dikleşerek rekor seviyeye (1923 dolar/ons) ulaştı.

Ancak, Eylül ayındaki yüksek seviyesini konsolide edemedi sert bir düzeltme (bull market düzeltmesi) ile 1500 dolara kadar geriledi. Eylül-Aralık arası oluşan H&S formasyonu yeni bir düşüş dalgasını beraberinde getirdikten sonra uzun vade yükselme trend aralığının alt bandında (H&S hedefi) destek bularak yükselmeye başladı. Bu süreç içinde  MACD azalan dip seviyeleri göstererek altın fiyatındaki düzeltmeyi de yansıtıyor.

Bundan sonrası için sıfır seviyesi altında kısa bir süre seyrettikden sonra tekrar sıfır seviyesi üzerine geçen MACD’nin bu eğilimi devam etmelidir. Altın fiyatı ‘güçlü yükselme trendi’ (mavi band aralığı) direnç ve destek seviyeleri arasında daha istikrarlı bir seyir izleyecek gibi görünüyor.

Kaynak: Ateşan AYBARS- BloombergHT


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa