Ana Sayfa » Altın Yorumları » ALTINDA KESKİN DÜŞÜŞ

ALTINDA KESKİN DÜŞÜŞ

Çarşamba gününe 1675 dolar/ons seviyesinden giriş yapan altın, Asya’da yataya yakın seyrederken, günün de en iyi fiyatını 1682.30 dolar/ons’la kaydetti. Bu seviyeden itibaren hakim olan ayı piyasası gün boyu etkisini sürdürdü. Euro/dolar paritesi gün ortasına kadar dalgalı seyir izlerken, devam eden saatlerde dolar gücünü artırdı.

Altın’da artan satışlar 1634 dolar/ons seviyesine kadar sürdü.Son işlem fiyatı 1643.35 dolar/ons olarak kaydedilirken altın yüzde 2’e yakın kan kaybına uğradı. Avrupa borsaları yükselişle kapatırken ,ABD borsaları FED’in yarattığı pozitif hava etkisini sürdürmesiyle alıcılı seyretti. Fed tarafından yapılan olumlu açıklamalar sonrası tahvil fazileri ve dolar değer kazanırken parite 1.3020 seviyesine kadar geri çekildi.

Dolar aynı zamanda yen karşısında da 11 ayın en yüksek seviyesini kaydetti. Bugün Euro Bölgesi’nden Avrupa Merkez Bankası aylık rapor, istihdam değişikliği ABD’den ÜFE, istihdam talepleri, New York Fed imalat endeksi, devam eden

işsizlik başvuruları, Bloomberg tüketici güveni, Philadelphia FED imalat endeksi verileri açıklanacak. İstanbul Altın Borsası, hafta ortasında dünya piyasalarını takip ederken, satış baskısı 1645.60 dolar/ons’a kadar devam etti. Kapanışta 1647 dolar/ons’tan dengelenen altın bir önceki günkü kapanışa göre yüzde 2.80 değer kaybına uğradı. Gümüş 32.93 dolar/ons’la günü kapatırken toplamda 1,026 kg altın ve 906 kg gümüş işlemi gerçekleşti.

Kaynak: Troy Kıymetli Madenler – www.troypreciousmetals.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa