Ana Sayfa » Altın Yorumları » Emtiada skepülasyon mu var?

Emtiada skepülasyon mu var?

New York Emtia Borsası’nın Comex bölümünde el değiştiren vadeli altın sözleşmeleri Çarşamba günü ciddi bir düşüş yaşadı. 1.785 dolar seviyelerinde seyrederken altın, kısa sürede 80 dolar, yani %4,5 değer kaybetti.

Düşüş, ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ben Bernanke’nin Meclis’e verdiği ifadesinde, Merkez Bankası’nın üçüncü tur parasal gevşemeye girşmek konusunda karasız olduğu yönündeki sözlerini takip etti.

Bugünkü düşüş, altının 23 Eylül 2011’den bu yana yaşadığı en büyük günlük düşüşe karşılık geliyor. Söz konusu tartihte altın, %4,7 değer kaybetmişti.

Düşüş konusunda görüş belirten CIBC World Markets, müşterilerine yazdığı bir mesajda şu görüşe yer verdi: “Altın piyasasında yüklü miktarda satış yapan bir oyuncu var. Kısa süre içinde 10 bin adet vadeli sözleşme satışa çıktı ve fiyatın bir anda 40 dolar düşmesine yol açtı. Piyasanın normal işlem hacmi 200 bin sözleşmedir, ancak bir seferde bu kadar fazla sözleşmenin el değiştirmesi alışıldık değil. Yapılan satış, 1 milyon ons altına karşılık geliyor.”

Kaynak: Sağlam Altın – www.saglamaltin.com.tr


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa