Ana Sayfa » Altın Yorumları » Altında uzun vade beklentisi yükseliş yönünde – 19.01.2012

Altında uzun vade beklentisi yükseliş yönünde – 19.01.2012

Altın piyasasında yükseliş dördüncü günde de devam ediyor.Altın fiyatı ons bazında şu dakikalarda (10:07) 1.662 dolar seviyesinin üstünde işlem görmektedir.
Altın fiyatları kısa vadeli olarak gelen kar realizasyonları neticesinde düşüş yönünde gelişse de altın fiyatlarında uzun vade de yükseliş beklentisinin hakim olduğu belirtilmektedir:

ABD ekonominin toparlandığına dair işaretlerle dolar zayıflarken fiziki talepten beslenen altın kazancını dördüncü güne taşıyor. ABD fabrika üretimi geçtiğimiz ay yüzde 0.9 tırmanarak 2010′dan beri en büyük kazancı gösterirken inşaat sektörü ocak ayında dört yıldan fazlasının yükseğine çıktı.

Dün Euro karşısında 11 kasım tarihinden beri en çok düşüşünü gösteren dolar ise bugün açıklanacak olan işsizlik başvuruları verisinin öncesinde değişim göstermeden seyrediyor. “Altın kendini 1,650 dolar seviyesine oturtmuş görünüyor.” diyen Australia & New Zealand Banking Group Ltd analisti Nick Trevethan, “Son verilerle dolar biraz daha yer kaybederken külçeye olan ilgi için kapıları biraz daha açabilir.” yorumunda bulundu.

Sarı maden 1642 seviyesine kadar başlattığı kar realizasyonu sonrasında tekrar toparlandı ve kritik seviye olan 1671 dolar direncine yaklaşmış oldu. Özellikle bu direncin altında kalması kar realizasyonlarının devam edeceğini gösterir.

Ancak 1640 desteğinden dönmesi de acaba bu direncin geçilecek mi sorusun da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden de altında hem kısa hem de uzun vade pozisyon açmak isteyenler önemli kritik seviyeleri gözlemleyerek pozisyon açabilirler.

Her ne kadar kar realizasyonlarına yani tepki satışlarına maruz kalsa da uzun vade beklentilerinin yükseliş olması sarı maden de yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirmesine neden olabilir. Eğer kar satışları devam ederse sarı maden önümüzdeki günlerde daha net düşüş gerçekleştirebilir ve 1593 dolar desteği test edilebilir. Böyle bir durumda altın için ilk kademeli alım pozisyonu gerçekleştirebiliriz.

Eğer altın bu desteğe kadar gerilemez ve belirttiğimiz 1671 direncini geçebilirse kısa vadeli 1680 ve 1691 dirençlerini test etmek isteyebilir. Yukarıda kontrol edeceğimiz nokta ise 1691 direncidir ki bu seviye 1860 ve 1920 seviyelerinin önünü açacak bir kontrol noktası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pivot; 1667

Destek; 1660- 1656- 1650

Direnç; 1671 – 1680- 1690

Kaynak:Lider forex


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yatırım Borsa Yatırım Borsa