Ana Sayfa » Altın Yorumları » Başçı’nın açıklamaları ve piyasalar

Başçı’nın açıklamaları ve piyasalar

Merkez Bankası Enflasyon Beklentisi

Merkez Bankası Enflasyon Beklentisi

Enflasyonla ilgili beklentilerini indiren Merkez Bankası başkanının açıklamaları ile bunların piyasalar üzerindeki etkisinin nasıl olabileceğine ilişkin değerlendirmeyi sizlere sunuyoruz.

TCMB enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon beklentisinde 6.5 %luk beklentisini %6.2 ye indirdi.

TCMB başkanı gelişmiş ülkelerdeki parasal genişleme hamlelerinin riskleri besleyebileceğini ve kredi hareketlenmesi yaşanabileceği belirtirken Türk Lirası karşılığında döviz tutma maliyetini yükseltme sinyali verdi.
Jeopolitik olarak da risklerin varlığına dikkat çeken TCMB kriz ortamlarına yönelik likidite ayarları planlarının olduğunu ve finansal sektöre yönelik tedbirlerin her iki konuda da minimum sancı ile atlatılması planlarından bahsetti.
Başçı özellikle gıda fiyatlarındaki artışlara dikkat çekerken ,arz yönlü sıkıntıların varlığına dikkat çekti.
Başçı  petrol fiyatında sene sonu beklentisini 110 dolara indirdiklerini açıkladı.Eski beklenti varil başına 120 dolardı.
Enflasyon için kısa bir süre daha hedeflerimizin üzerinde seyirin devam edeği konusunda hatırlatma yapan TCMB Başkanı,parasal politika dışında mali politika hedeflerine yönelik takiplerinin devam ettiğini belirtirken bütçe hedeflerinde herhangi bir sapma beklemediklerini açıkladı.Yine de burda yaşanacak bir sapmanın TCMB para politikasını etkileyeceğini belirten Başçı,kredi hacminde de %14 büyüme beklediklerini belirtti.
Özetle..Enflasyon olarak küresel olarak bir iniş trendi izleniyor diyen TCMB başkanı,risklerin varlığına dikkat çekti.TCMB Başkanı kurul üyesi sayısının da 6 dan 7 ye çıktığını ifade etti.
Başçı’nın konuşması sırasında usdtry yatay seyirde harekette idi.
Kaynak: Venn Danışmanlık

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa