Ana Sayfa » Altın Yorumları » Bernanke altına yumruk salladı

Bernanke altına yumruk salladı

BERNANKE’DEN ALTIN’A YUMRUK

Çarşamba gününe 1783,7 dolar/ons seviyesinden giriş yapan altın Asya’yı neredeyse yatay bantta geçerken Avrupa Merkez Bankası’nın, 3 yıl vadeli yeniden finansman operasyonunda bankalara 530 milyon euro vermesinin ardından altın’da hafif hareket gözlenirken, parite aşağı yönde fiyatlandı.

Piyasaların daha ziyade Bernanke’nin konuşmasına odaklandığı günde, ABD Merkez Başkası Başkanı; daha fazla teşvik için sinyal bekleyen altın yatırımcısını hayal kırıklığına uğratarak satışa yöneltti. Sert satışlarla altın bir günde 100 dolar/ons’luk oynama yaşarken seans sonuna doğru en kötü işlem fiyatı olan 1688.35 dolar/ons’u kaydetti. Açıklama dolar’ın itibarını artırırken parite de hızla geri çekildi ve 1.3315 seviyesi kaydedildi.

Kapanışta altın 1696.83 dolar/ons’ta durarak bir günde yüzde 5 erirken, euro yüzde 1, gümüş ise yüzde 6 oranında değer kaybederek önceki günkü kazancının da tamamını geri verdi. Sabah seansında, yatırımcılar 1680 – 1690 dolar/ons seviyelerini alım fırsatı olarak gördüler ve altın bir miktar toparlanarak 1710 – 1725 dolar/ons bandına yerleşti. Bugün itibariyle, Euro Bölgesi’nden imalat PMI, TÜFE, işsizlik oranı, ABD’den kişisel gelirler, istihdam talepleri, devam eden haftalık işsizlik başvuruları, Bloomberg tüketici güveni, yapı masrafı, ISM imalat endeksi ve zincir mağaza satışları bekleniyor.

Hafta ortasında Altın Borsası’nda dalgalı seyir ve hızlı düşüş yatırımcıların işlemden kaçınmasına neden olurken, altın en yüksek 1786 dolar/ons’u görmesinin ardından düşüşe geçti. Kapanış fiyatı önceki günle aynı, 1779 dolar/ons’tan gerçekleşti. Toplamda 402 kg altın ve 3,551 kg gümüş el değiştirdi.
Kaynak: Troy Kıymetli Madenler – www.troypreciousmetals.com


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Sponsorlu Bağlantı

Yatırım Borsa Yatırım Borsa